Az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése szerint idén 3 százalék jövőre pedig 3,3 százalék lehet a költségvetési hiány. Várhatóan több lépés is szóba jöhet a hiány további csökkentésére: betétdíjat vezethetnek be a PET palackokra, elhalasztják a tanárok őszi fizetésemelését, tovább emelhetik a pénzügyi tranzakciós adót. Az Európai Bizottság május 29-én dönt az EDP ügyében, a végső döntést pedig az Ecofin ülésen hozzák majd meg a pénzügyminiszterek.
Nagy esemény történt az éjjel. A dollár-japán jen kereszt négy év után újra 100 fölé emelkedett, s ez a börzén is megadta az alaphangot, amely elszállt, mint a győzelmi zászló, s majdnem 3 százalékot emelkedett. Ezzel egy fontos ellenálláshoz érkezett a japán index 14.600 pontnál, s ráadásul az USD/JPY kereszt is megközelítette a 101,45-nél levő ellenállást. Vagyis megérkeztünk a veszélyzónába, vagy a szintek áttörése esetén egy új korszakba. Persze az első forgatókönyv, azaz egy hamarosan meginduló korrekció valószínűsége megnövekedett a japán piacon. Különben a japán jen gyengülése indirekten negatívan hat a magyar gazdaságra, hiszen a japán termékek erősebb versenyt támasztanak a német termékekkel szemben, amely nem jó a német gazdaságnak.
Mivel a magyar export cirka 30 százaléka Németországba irányul, ezért ez végső soron negatív lehet számunkra. Közben idehaza zajlik az élet, hiszen ma 11 órakor esetleg megtudhatjuk az újabb intézkedéseket, amelyek segítenek majd az államháztartási hiányt 3 százalék alatt tartani, idén és jövőre is, s így kikerülhetnénk a túlzott deficit eljárás alól. Emiatt kivárás lehet a délelőtti órákban a magyar piacon, miközben a nemzetközi színtéren kis emelkedés valószínű.
USA
Jól indult a kereskedés a tengerentúlon, de a nap vége előtt pár órával éles fordulatot vettek a piacok és zárásra enyhe mínuszba kerültek az indexek (Dow 0%, Nasdaq -0,13%, S&P500 -0,35%). A Dow Jones index tagjai meglehetősen vegyes képet mutattak, a legjobban teljesítő komponens a 3M (1,6%) volt, a nap vesztese pedig az AT&T (-1,3%) és a McDonald’s (-1,2%). Az előbbi papírt azért ütötték, mert 100 dollárról 1 dollárra csökkentette a Facebook Home rendszerrel futó HTC árát.
Egy makroadatot publikáltak tegnap, a friss segélykérők számát. Az adat jobb lett a várakozásoknál, mert 333 ezer helyett 323 ezren folyamodtak múlt héten segélyért. Ez az érték több mint öt éves minimumnak felel meg.
Európa
Vegyesen zártak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,14%, DAX 0,16%, CAC40 -0,69%). A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán (0,5%) és az eszközvásárlási programon (375 milliárd font) a Bank of England. A tervezett 4,5 milliárd euró helyett 4,57 milliárd euróért értékesített kötvényeket Spanyolország. A hozamok komoly csökkenést mutattak.
Olaj, arany
A WTI ára ma reggel 95,86 dolláron állt köszönhetően annak, hogy a Goldman Sachs csökkenő árrést jósol a Brent és a WTI között, mivel jelentős szállítói kapacitás épült ki az elmúlt évek során. Az arany 1.460 dolláron volt ma reggel.
Devizák
A tegnapelőtti jelentős forinterősödést egy kisebb korrekció követte, melynek eredményeként az EUR/HUF árfolyam kissé emelkedni kezdett. Az árfolyam 292,72-ről 293,14-re emelkedett. Az EUR/USD értéke tegnap 1,3153-ról 1,3043-re csökkent és visszatesztelte a 30 napos mozgóátlagot. A dollár erősödését támogatta a vártnál jobb munkaerő piaci adat, azonban az árfolyam csökkenése jelentősen az adatok publikálását követően kezdődött.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,67%-ot emelkedett, miután a jen tegnap jelentősen gyengült a dollárral szemben és az USD/JPY árfolyama áttörte a 100-as szintet, sőt egyből 101 fölé is emelkedett az árfolyam. A többi ázsiai tőzsdeindex teljesítménye már nem volt ennyire meggyőző, a Hang Seng értéke 0,17%-kal csökkent, a shanghai index értéke pedig nem változott.
A gyengülő jen hatására elsősorban az exportáló vállalatok árfolyama ugrott nagyot, a Mazda például több mint 8%-ot, de a Nissan és a Mitsubishi Motors is nagyot emelkedett. A Sony 5 év után először számolt be nyereséges évről, aminek hatására az árfolyam 2%-ot emelkedett.
Határidős piacok
Emelkedést mutatnak a határidős piacok