Ezért Ázsiában a medve uralkodott a piacokon, és az európai és amerikai piacokon is erre számítunk ma. A legérdekesebbnek tűnő viselkedést az euró-dollár árfolyamban látjuk. Folyamatosan dollár erősítő hírek jönnek, de már nem esik az EUR/USD árfolyam, hanem inkább erősödik. Ez a disszonáns viselkedés egyelőre nem kritikus, de mindenképpen figyelemre méltó. Ha megállna a dollár erősödése, az fontos mozgásokat hozna az arany és az olaj piacán is.
A fejlett piaci indexek (DAX, S&P500 és Dow Jones) mindegyike csúcs közelében és a 20 napos mozgóátlag fölött tartózkodik továbbra is, miközben mindenki nagy esést vár. Egyesek már arról cikkeznek, hogy mikkel kereskedjünk medvepiacon. Így nem árt az óvatosság az eladási pozíciók felvételével. Sőt, ha jó egyedi sztorikat látunk, legyünk bátrak megvenni a „hosszú pozíciót”. Lásd: Osram! Ha a hazai piacra tekintünk, akkor továbbra is az elkeserítő iszapbirkózást látjuk. A BUXakár a 200 napos mozgóátlag alá is benézhet újra a mai napon.
USA
Oldalaztak a tegnapi kereskedés során a tengerentúli börzék. Nyitás után lefelé vették az irányt az árfolyamok, majd a zárás előtti órákban elindultak felfelé, de nem sikerült a pozitív tartományba kapaszkodniuk. Friss makroadat vagy vállalati gyorsjelentés nem látott napvilágot (Dow -0,2%, Nasdaq 0%, S&P500 -0,22%). A dallasi Fed elnöke, Richard Fisher szólalt meg tegnap, és azt mondta, hogy a befektetőknek készülniük kell az eszközvásárlási program közelgő csökkentésére.
Az atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart a Bloomberg Radio-ban azt nyilatkozta, hogy valószínűleg már decemberben elkezdheti csökkenteni a QE3 programot a Fed. Piaczárás után a CiscoSystems publikálja negyedéves jelentését.
Európa
Korrekció kezdődött a nyugat-európai börzéken is (FTSE100 -0,02%, DAX-0,35%, CAC40 -0,61%). A Moody’s a Londonban ismertetett globális előrejelzésében azt mondta, hogy a következő évek nyugalmasabbak lesznek. Kiemelték, hogy az euróövezeti válság még nincsen megoldva, de jövőre már Olaszországban is növekedés jöhet, így 2010 óta a jövő év lesz az első, hogy az összes G20 gazdaság növekszik.
A hitelminősítő szerint elég nagy a kockázata annak, hogy olyan pártok kerülnek kormányra, akik nem támogatják a költségcsökkentő intézkedéseket, és emiatt nagy az esélye, hogy az euróövezetben tovább mélyül a válság. 11 órakor ipari termelési adatot publikálnak az eurózónából.
Olaj, arany
A WTI 93,2 dolláron állt ma reggel, míg az arany is gyenge volt, 1.270 dollár körül forgott. Mindkét nyersanyag esetében a tegnapi Fed komment hatott negatívan. Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi bank ugyanis már decemberben csökkenteni szeretné a monetáris lazítást és levágna a kötvényvásárlásra fordított összeget. Az olaj árfolyamára negatívan hatott az az előrejelzés is, mely szerint a készletadatok továbbra is emelkednek, és június óta a legmagasabb szintre kerülhetnek a héten.
Devizák
298,4-ről 298,92-ig emelkedett tegnap a forint árfolyama az euróval szemben, így tegnap is tovább folytatódott a forint gyengülése. Napon belül 299,46-nál is járt az árfolyam és ezzel már megközelítette a 300-as lélektani szintet. A múlt heti csökkenést követően tegnap is korrigált az EURUSD árfolyam, ami 1,3407-ről 1,3436-ra emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index pedig 1,3%-ot esett ma reggel. A kínai piacok gyenge teljesítményét elsősorban az okozta, hogy a vártnál kevesebb konkrétumot tartalmazott a Kommunista Párt kongresszusa után kiadott közlemény.
A találkozótól erőteljes reformok bejelentését várták, melyre végül nem került sor. Elsősorban az egy gyerek politika változtatásának és a pénzügyi reformnak a hiánya okozott csalódást. Kínában októberben összesen 506,1 milliárd jüan hitelt helyeztek ki, ami alulmúlja az 580 milliárd jüanos várakozást. A termelőgépek rendelésállománya 11,4%-kal növekedett csak az előző év októberéhez képest, ami elmarad a 12,5%-os várakozástól.
Határidős piacok
Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.