Az amerikai piacok már nem igazán reagáltak erre a hírre, és emelkedést mutattak. Persze érdemes óvatosnak lenni, hiszen például az S&P500 index az 1.656 pont környéki résig emelkedett. Errefelé van a csökkenő trend felső sávjának vonala és a 20 napos mozgóátlag is, így kétséges a további emelkedés. A DAX-ra nézve az látszik, hogy szép lassan becsúszik az 50 napos mozgóátlag alá, ami szintén nem jó jel. Ez a fránya BUX meg nem igazán tud elrugaszkodni a 18.000 pont körüli szinttől. A fent vázolt középtávú negatív kép ellenére ma kismértékű emelkedést várunk itthon és az európai piacokon is.
USA
A kereskedés első óráiban erőteljes emelkedés indult a tengerentúlon, majd záráshoz közeledve kifulladt a vételi erő, de még így is 0,7-1% körüli többlettel zártak az indexek (Dow 0,65%, Nasdaq 1,01%, S&P500 0,81%). A Szenátus külügyekért felelős bizottsága tegnap a korlátozott katonai beavatkozás lehetőségét hagyta jóvá, de az akció nem haladhatja meg a 90 napot, és a katonák nem léphetnek be az országba. A teljes Szenátus jövő héten szavazhat. Az akció néhány 10 millió dolláros költséggel járhat az USA számára.
Tegnap megjelent a Fed Bézs Könyve, ami semmi újdonságot nem tartalmazott. A gazdaság növekedési üteme júliusban és augusztusban mérsékelt volt, a Fed szerény növekedést lát a feldolgozóiparban és emelkedő lakossági fogyasztást a legtöbb körzetben. Az amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya 39,1 milliárd dollár lett júliusban, ami valamelyest rosszabb a várt 38,7 milliárd dollárnál.
Az autóértékesítési adatok jobbak lettek a vártnál, augusztusban 12,44 millió darab gépjárművet értékesítettek évesítve, felülmúlva a 12,3 milliós várakozást. A Chrysler értékesítései 12%-kal bővültek, 10 éve nem volt ilyen jó augusztusa az autógyártónak. A minneapolisi Fed elnök, Kocherlakota szerint további stimulusra van szükség.
Ma kezdődik a G20 találkozó Szentpéterváron. Ma számos makroadat fog megjelenni: a szokásos heti munkanélküli segélykérelmek mellett a foglalkoztatottság változás augusztusi értékét láthatjuk, és ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexet is publikálnak majd.
Európa
A kereskedés utolsó óráiban látható megugrásnak köszönhetően mérsékelt emelkedéssel zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,1%, DAX 0,19%, CAC40 0,15%). Ma 13:45-kor EKB kamatdöntés lesz.
Olaj, arany
A WTI 107,3 dollár volt ma reggel, az arany viszont 1.385 dollárig süllyedt. A WTI típusú amerikai kőolaj és az arany piaca továbbra is a Szíriával kapcsolatos hírek fogságában van, míg a Fed ösztönző programja is a figyelem középpontjában található. A piac egy szíriai támadást áraz, de nem hisz abban, hogy a háború elhúzódhat, míg a Fed esetében az év végével elindulhat az eszközvásárlás csökkentése.
Devizák
A forint árfolyama kissé csökkent a tegnapi 301,85-ről 301,52-re csökkent. Ma tovább csökkenhet az árfolyam a pozitív hangulat hatására, azonban a globális hangulat sérülékeny, a változásra a forint jelentős volatilitással reagálhat. A tegnapi emelkedést már korrigálta is ma reggelre a dollár, így a mai kereskedésnek a tegnapi nyitóértékről kezdhet neki. A fő trend továbbra is negatív, amit a 200 napos mozgóátlag 1,3147-es szintje állíthat meg.
Távol-Kelet
A Hang Seng index 1,1%-ot emelkedett, hasonlóan a szingapúri részvényindexhez. A Shanghai index 0,3%-ot esett, közben a Nikkei index értéke változatlan maradt. A japán jegybank nem változtatott ma reggel sem a 0,1%-os alapkamaton, sem az eszközvásárlási program nagyságán. Hozzátették, hogy továbbra is növekvő inflációra számítanak a szigetországban. A bejelentés a részvénypiacon és a devizapiacokon is csak enyhe átmeneti hatást váltott ki. A döntés alapjában véve megegyezett a piaci várakozásokkal, bár voltak olyan spekulációk, hogy a tervezett adóemelés ellensúlyozásaképpen kiterjeszthetik az eszközvásárlási programot.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős indexek mínuszban, míg az európaiak pluszban vannak ma reggel.