A pénzbőség ígérete pedig jelentős támaszt jelent a részvénypiacok számára. Ennek megfelelően az ázsiai, európai és amerikai részvénypiacok is tovább szárnyaltak. A mai kereskedésben további emelkedésre számítunk.
USA
Rendkívül jól sikerült a hét első kereskedési napja a tengerentúlon, az indexek egészen zárásig szárnyaltak, a Dow Jones index több mint 300 pontos többlettel zárta a napot (Dow Jones 1,84%, Nasdaq 1,54%, S&P500 1,83%). Az ISM szolgáltatóipari index az előző havi 59 pontról 56,9 pontra süllyedt, alulmúlva az 57,5 pontos várakozásokat. A Bank of America Merrill Lynch már másodszorra csökkentette az S&P indexre vonatkozó év végi várakozását. A korábbi 2.100 pontos érték helyett most már csak 2.000 pontot jósolnak a bank elemzői.
A DuPont visszavágta a cég prognózisait és felgyorsítja az átstrukturálási programját. Az erős dollár és a gyenge kereslet miatt a korábbi részvényenkénti 3,1 dolláros operatív profit várakozás helyett már csak 2,75 dollárt várnak. A GE 2,5 milliárd dollárért eladta a vállalati repülőgép finanszírozási üzletágát a Global Jet Capitalnak. A holland TNT Express menedzsmentje a részvényesekkel közölt profit warning után úgy döntött, hogy elfogadja a FedEx 4,9 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát.
Európa
Komoly ralit láthattunk Európában tegnap. A FTSE 100 és a DAX index 2,75%-kot emelkedett, a CAC 40 index 3,5%-os plusza mellett.
Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke szerint a görög kormány elkötelezettsége a reformcsomaggal szemben megfelelő, ezért október közepén akár egy 2 milliárd eurós kifizetést is kaphatnak.
A reggeli német gyáripari megrendelések a várt 0,5%-os növekedés helyett 1,8%-kal estek vissza hó/hó alapon augusztusban. Ma érkezik az IMF World Economic Outlook névre keresztelt kiadványa, ami a legfrissebb makrogazdasági előrejelzéseket tartalmazza majd, illetve az euróövezeti pénzügyminiszterek is találkoznak görög témában.
Olaj, arany
Az olaj minimálisan 46 dollár fölé emelkedett tegnap. Az emelkedést fékezi, hogy a piac úgy gondolja, hogy a szerdai EIA készletadat közlés szerint újra emelkedhetnek a készletek. A másik oldalról ugyanakkor olyan hírek érkeztek, hogy Oroszország tárgyalásokat folytatna az OPEC-kel a jelenlegi olajárról, ami átmenetileg további emelkedést hozhat. Az arany piacát tovább fűti a Fed kamatemelési várakozásának kitolódása. Az 1.150 dolláros szint esetleges áttörése esetén az 1.180 és 1.200 dolláros szinteket vehetné célba a nemesfém.
Devizák
A tegnap délelőtti órákban gyengült a dollár az euróval szemben, de az 1,128-as maximumról zárásra 1,118-ig süllyedt a kurzus. Gyakorlatilag folytatódik a több mint egy hete tartó oldalazás a 20, illetve a 200 napos mozgóátlag között, egy nagyobb elmozdulásra továbbra is várni kell.
A tegnapi kereskedést két hetes csúcs közelében indította a forint 311,5 környékén, a nap végére azonban 312 fölé kapaszkodott a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. A múlt heti forinterősödés után már várható volt a korrekció, de fordulatról egyelőre nem beszélhetünk a devizapárban.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, a shanghai tőzsdén pedig továbbra is szünetel a kereskedés. Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 2,0%-on tartotta az alapkamatot. Ezzel már 5 hónapja 2,0% az alapkamat mértéke. A BoJ ma elkezdte kétnapos kamatdöntő ülését. A piaci várakozások szerint a jegybank akár már most bejelenthet további lazító intézkedéseket, bár sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy egyelőre csak pozitív üzenetet küld, és megvárja a harmadik negyedéves GDP publikálását.
A Hang Seng index április óta a legjobb négynapos teljesítményét nyújtja. Ezúttal a kaszinótársaságok mellé már az autógyártók is csatlakoztak az emelkedésben.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak ma a határidős indexek. A Dow, az S&P és a Nasdaq mínuszban, míg a DAX pluszban volt.