Naponta mintegy 20 milliárd darab cserél gazdát a recept nélkül kapható gyógyszereket forgalmazó cégek részvényeiből az Egyesült Államok tőzsdéin. Mindez darabszámban több, mint a New York-i Értéktőzsde teljes napi részvénykereskedése. A vény nélkül kapható amerikai gyógyszerek gyártóinak és termelőinek részvényei egyre nagyobb számban kerülnek piacra, és ezzel az orvosi marihuána is egyre több befektetőt vonz. Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája szerint a kérdés csak az, hogy nem túlzott-e a hasonló befektetések kockázata.
A marihuána egyelőre csak 20 amerikai államban legális, de a piac elfogadottsága határozottan erősödik. Február elején, például, az Egyesült Államokban változott a törvényi szabályozás annak érdekében, hogy a bankok végre finanszírozhassanak marihuána-kereskedelemre épülő tevékenységet, míg korábban a hasonló üzleti megállapodások kizárólag készpénzről szólhattak.
A tőzsdei kereskedést sikeresen ösztönző orvosi marihuánát gyártó cégek részvényeinek árai az egekbe szöktek: ezek a papírok a kezdetekhez képest 200 és 1000 százalék közötti növekedést regisztráltak. Ennek ellenére, a gyógyszerkészítmények részvényeivel történő kereskedéssel nagyon óvatosan kell bánni – különösen akkor, ha ezek a gyógyszerek Amerika és a világ nagy részén illegálisnak minősített anyagokat tartalmaznak.
„A fő probléma az, hogy a gyártó cégeknek nem kötelességük pénzügyi adatokat és rendszeres pénzügyi jelentéseket nyilvánosságra hozni. Nem tudjuk, mennyi a bevételük mennyi profitot termelnek, és ebben van a valódi kockázat” – emelte ki Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája. – „Ha ilyen részvényt veszünk, nem ismerhetjük a befektetés értékét. Lehet, hogy egyszer majd nagy hasznot hoz, és lehet, hogy semmit, de rajtunk áll, mennyi pénzt szánunk lottóra.”
Ha a marihuána további amerikai államokban válik törvényessé, a szövetségi kormánynak előbb-utóbb nemzeti szinten kell törvényalkotást kezdeményeznie ebben a kérdésben; ez pedig a jövőben az európai törvényhozókat is befolyásolhatja.
Az internetes kereskedelem és szolgáltatások világgazdaságban betöltött szerepe napról napra jelentősebb, az amerikai e-kereskedelem az elkövetkező négy évben átlagosan 14%-al növekedhet évente. A CIB Alapkezelő szerint ezt a potenciált befektetőként is érdemes kiaknázni, különösen azon vállalatok esetében, amelyek meghatározó piaci pozícióval rendelkeznek és a további bővülés legnagyobb kedvezményezettjei lehetnek.
Az információs technológia elmúlt évtizedekben tapasztalható rohamléptékű fejlődése hatással volt és hatással lesz a fogyasztók mindennapjaira és a szektorban aktív cégekre is. Az eMarketer adatai szerint az amerikai online kereskedelem piaca az elkövetkező négy évben átlagosan 14%-al fog növekedni évente. Az előzetes adatok alapján az online értékesítés összege az USA piacán a tavalyi évben megközelítette a 260 milliárd dollárt. A gyors változások közepette az e-kereskedelemben tevékenykedő cégek számára különösen fontos, hogy állandó megújulással, termékfejlesztésekkel és üzleti innovációkkal próbálják kielégíteni már meglévő és új ügyfeleik igényeit. Az online szolgáltató és kereskedő vállalatok között számos olyat találunk, amely meghatározó pozícióra tett szert, így ellenálló a folyamatos kihívásokkal szemben és várhatóan további jelentős növekedésre képes.
A CIB Alapkezelő szakemberei szerint az internetes kereskedelemmel és szolgáltatásokkal foglalkozó cégek befektetési szempontból mindenképpen érdekesek, ezért az Alapkezelő új tőkevédett alapja négy ilyen vállalat részvényeit gyűjtötte egy kosárba. A cégek az iparágon belül eltérő profillal működnek: az Amazon kiskereskedelemmel foglalkozik, az eBay aukciós kereskedelemmel, a Priceline utazási szolgáltatásokat kínál, míg a Netflix online műsorszolgáltató vállalat.
Az alapban szereplő négy nagyvállalat mindegyike jó növekedési potenciállal rendelkezik, saját üzletágukban világszinten meghatározó piaci szereplők. Emellett jelentős forgalommal rendelkező tőzsdei gigacégekről lévén szó jól kereskedhetőek, nem növeli a részvények kockázatát egy alacsony likviditásból, gyenge forgalomból eredő addicionális kockázat. „A négy nagyvállalat előtt további jelentős növekedés áll a gazdasági előrejelzések alapján, hiszen a válságból való kilábalás és az ezzel együtt bővülő világgazdaság jó hatással lehet a kiskereskedelemre, a turisztikára és a szórakoztatóiparra is” – mondta el Számadó Éva, a CIB Alapkezelő értékesítési igazgatója.
A világ legjelentősebb interaktív, internet alapú műsorszolgáltató cégének, a Netflix-nek például közel 300 %-kal emelkedett 2013-ban az árfolyama, amely főképp annak köszönhető, hogy gyors ütemben tudta növelni az előfizetők által online töltött időt. Ennek egyik oka, hogy a cég saját gyártású filmsorozatai rendkívül népszerűek. A Netflix ráadásul az idei évben tervezi bevezetni szolgáltatásait Európában is, az itteni piac pedig hatalmas növekedési potenciállal kecsegtet, ezért a bővülés további lendületet adhat a vállalatnak. A Netflix számos újítást tervez, melyek közül az egyik legérdekesebb, hogy nem egészen 3000 forintnak megfelelő dollárért négy különböző készüléken az egész család egyszerre nézhet filmeket.