Ennek köszönhetően a Nikkei emelkedett, és Európában is felfelé indultak a piacok a négy napos csökkenést követően. E négy nap alatt egyébként cirka egy hónapos emelkedést adott vissza a DAX, vagyis éppen itt az ideje legalább egy kis korrekciónak. Persze az valószínűsíthető, hogy év vége előtt már nem kell nagy mozgásokra számítani, hiszen a komolyabb portfólió előrejelzésekre jövő év elejétől lehet számítani.
Persze ez ne gátoljon meg senkit abban, hogy nagy izgalommal figyelje az egész héten várva-várt amerikai munkanélküliségi adatot, amelyet egyes számú indikátornak tartanak a „tapír” megkezdése szempontjából. A magyar indexre nézve azt látjuk, hogy a 200 napos mozgóátlagon billeg, miközben úgy tűnik, hogy komolyabb emelkedést készül „összehozni” az elkövetkező hetekben.
USA
A Dow 0,43%-ot, a Nasdaq 0,12%-ot, az S&P 500 0,44%-ot csökkent a tegnapi kereskedésben. A második felülvizsgálat szerint a harmadik negyedévben évesítve 3,6%-kal növekedett az amerikai GDP, ami felülmúlja a 3,1%-os várakozást. Az amerikai friss munkanélküli segélykérelmek száma 298 ezer főre csökkent, miközben azt várták, hogy az 320 ezer főre emelkedhet. Az októberi adatot 316 ezer főről 321 ezer főre módosították.
Az ipari megrendelések októberi nagysága a várt 1% helyett csak 0,9%-kal csökkent októberben. Ma több jelentős makrogazdasági adat is érkezik Amerikából. A legfontosabbak a 14.30-kor érkező novemberi foglalkoztatottsági adatok lesznek. A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak tekintetében 204 ezer fős növekedést várnak, ugyanakkor a munkanélküliségi ráta a múlt havi 7,2%-ról 7,3%-ra emelkedhet.
15.55-kor publikálják a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes decemberi értékét. A várakozás szerint a mutató a múlt havi 76 pontról 75,1 pontra csökkenthet. A novemberi tartós munkanélküli segélykérelmek száma a várt 2,8 millió fő helyett 2,744 millió fő lett, míg a múlt havi adatot 11 ezer fővel lefelé korrigálták.
Európa
A FTSE100 0,18%-ot, a DAX0,61%-ot, a CAC40 1,17%-ot esett, és ezzel Európa ismételten alulteljesítőnek számított Amerikával szemben. A vezető európai részvényindexek különösebb negatív hír nélkül 5 napja folyamatosan csökkennek. Az EKB a várakozásoknak megfelelően változatlanul 25 bázisponton hagyta az alapkamat nagyságát.
Az EKB felfelé módosította a növekedési prognózist, 2014-re 1,1%-ot várnak a szeptemberi 1%-os előrejelzéssel szemben, míg 2015-re 1,5%-os bővüléssel kalkulálnak, miközben az infláció középtávon alacsony maradhat, sőt a kedvezőbb gazdasági prognózis ellenére is lefelé módosították az inflációs várakozást.
Mario Draghi nyilatkozata alapján a jegybank készen áll egy új LTRO program indítására, de azzal az eddigieknél jobban szeretnék a reálgazdaságot támogatni, míg a negatív betéti kamatláb bevezetésével kapcsolatban elmondta, hogy annak lehetőségét csak röviden tárgyalták a kamatdöntő ülésen. A Bank of England is kamat meghatározó ülést tartott, azonban itt sem változtattak a monetáris kondíciókon.
Németországból 12.00-kor publikálják az ipari rendelésállomány októberi nagyságát: 7,9%-os emelkedést várnak az előző év azonos időszakához képest.
Olaj, arany
A WTI 97,4 dollár volt ma reggel, ami további erősödést jelent a múlt héthez képest. A javulást főleg a jó USA makroadatok okozták, a munkanélküliség csökkenése robosztus gazdasági növekedést vetít előre. Az arany 1,228 dolláron állt, ami némi javulást jelent annak ellenére, hogy a jelentések szerint az ETF-ek egyre kevesebb aranyat tartanak, mivel a spekulatív kereslet csökken a nemesfém iránt. A javuló gazdaság pedig a Fed ösztönző programjának vágását jelenheti, ami a csökkenő likviditáson keresztül szintén negatívan hat az arany árára.
Devizák
A forint árfolyama a jelentős napon belüli kilengések ellenére összességében stabil maradt, 301,7-es árfolyam mellett zárt, ami szinte pontosan megegyezik a nyitó árral. A vártnál jóval kedvezőbb amerikai GDP adat ellenére is emelkedett az EUR/USD árfolyama tegnap, ami 1,3593-ról egészen 1,3667-ig emelkedett. AZ EKB nem okozott meglepetést, a kamatot változatlanul tartotta és Mario Draghi sem tett váratlan bejelentést, ugyanakkor elképzelhető, hogy a piacok számára csalódást jelenthetett, hogy a negatív betéti kamattal kapcsolatban nem történt előrelépés, és annak lehetőségét csak röviden vitatták meg.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, míg az elmúlt napokban felülteljesítőnek számító Shanghai index 0,6%-kal csökkent. A japán kormány leleplezte 5.500 milliárd jenes, vagyis 53.9 milliárd dolláros költségvetési élénkítő programját, amit még októberben kezdtek el kidolgozni annak érdekében, hogy elkerüljék az áfa emeléssel járó negatív gazdasági hatásokat.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.