A döntés véglegesítésére várhatóan június 21-én kerül sor. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kormányzat által korábban bejelentett intézkedésekre (bankadó, különadók, stb. módosítása, emelése) várhatóan nem kerül sor. A lépés elsősorban az OTP, az FHB, a MOL és a Magyar Telekom számára kedvező. Mivel az unió kedvező döntésére számítani lehetett, így jelentős árfolyamhatás nem várható.
Csúnyán nagyot esett ma a Nikkei index, ezzel a féléves emelkedő trendcsatorna alsó éléig jött vissza az árfolyam, ugyanakkor már a 20 és 30 napos mozgóátlagok alatt evickél az index. Mivel komoly behevülést láthattunk korábban ezért nem meglepő ez a zuhanás, ettől még nincs világvége. Persze nagy kérdés, hogy megáll-e itt az esés, vagy az index megcélozza a fényévekre, 10.800 pont környékén levő 200 napos mozgóátlagot. Mindenesetre azt gondoljuk, hogy a korrekció egyelőre tovább fog folytatódni. Ez igaz Európára és az USA-ra is. Ma reggel kisebb csökkenést sugallnak az európai és amerikai indexek. A DAX a 20 napos mozgóátlagon landolt tegnap. A mai nap kérdése, hogy ezt áttöri-e. Ha igen, akkor 8.100 pontnál találkozhat a 30 napos mozgóátlaggal, s az alatt nagyon messze, 7.600 pont környékén láthatjuk a 200 napos mozgóátlagot.
A BUX esetében, működik a 19.660 pont környéki ellenállás, míg alul támaszként a 20 napos mozgóátlagot láthatjuk 18.750 pont környékén. Ugyanakkor tegnapelőtt egy rést hagyott az index 19.307 és 19.318 pont között. Tegnap ezt a szintet tesztelte. Így a mai nap nagy kérdése, hogy ez a rés betöltésre kerül-e. A mai negatív nemzetközi hangulat azt sugallja, hogy a réstöltésre sor kerül, pedig a rövid indikátorok alapján még akár emelkedhetne is az index. Így egy kismértékű csökkenést szavaztunk mára.
USA
Nem volt tegnap jó hangulat a tengerentúli börzéken, mérsékelt eséssel zártak a piacok. Fontos makroadat nem látott napvilágot (Dow -0,69%, Nasdaq -0,6%, S&P500 -0,73%). A Dow Jones tagjai közül több papír is 2% feletti mínuszban zárt, mint például a Coca-Cola, a McDonald’s és a Pfizer.
Tegnap Eric Rosengren, a bostoni Fed elnöke szólalt meg, aki azt mondta, hogy amennyiben tovább javul a munkaerőpiac helyzete, akkor érdemes megfontolni az eszközvásárlási program mértékének csökkentését, de a lazítást teljesen megszüntetni egyelőre még korai lenne. Az OECD a világgazdasági növekedési előrejelzését 3,4%-ról 3,1%-ra csökkentette. Ma délután a szokásos heti segélykérelmi adatok mellett GDP adatot, és függőben lévő lakásértékesítési adatot publikálnak.
Európa
Jelentős mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai börzék (FTSE100 -2%, DAX 1,7%, CAC40 -1,89%). A munkanélküliségi ráta 6,9% maradt Németországban, ami megfelelt a várakozásoknak. Az OECD a korábban várt 0,1%-os visszaesés helyett 0,6%-os recessziót vár az eurózónában, és a szervezet szerint nem elég lazák a monetáris kondíciók.
Olaj, arany
Az olaj árfolyama továbbra is kicsivel a 200 napos mozgóátlag fölött mozog, s kis elmozdulásokat mutat egy nappal az OPEC találkozó előtt. Szaúdi-Arábia azt mondja, hogy szerinte az olajpiac jelenleg kiegyensúlyozott, így nem meglepő, hogy az árfolyam kis elmozdulásokat mutat. Különben ma teszik közzé az amerikai olajkészlet adatokat, amelyben mintegy fél millió hordós készletcsökkenést várnak.
Az OPEC tagállamok a holnap ülésen nagy valószínűséggel nem változtatnak a 30 millió hordós napi kvótán. A dollár árfolyamának csökkenése (nem biztos, hogy lesz további kamatcsökkentés az EMU-ban) visszaküldte az arany árfolyamát 1.400 dollár fölé. Így most a 20 napos mozgóátlag környékén van az ár, amely (szerintünk) jó lehetőséget nyújt eladási pozíciók nyitására, ugyanis a formálódó alakzat (amely még nem alakult ki teljesen) nagyobb árfolyamcsökkenést vetít előre.
Devizák
A tegnapi negatív hangulatban a pozitív, de múlt péntek óta már várt Európai Bizottsági döntés ellenére is gyengült a forint, és azt követően, hogy két nappal korábban még a 285-ös támaszszint közelében járt a hazai fizetőeszközünk árfolyama az euróval szemben, a ma reggeli 289,5-ös árfolyammal a 290-es ellenállást közelítette meg.
Szigorúbb politikához folyamodhat az EKB, legalábbis a Die Welt értesülései szerint. Az újság arról számolt be, hogy az EKB igazgatótanácsában egyre többen ellenzik az újabb beavatkozást, ami egyúttal csökkenti a kamatvágási várakozásokat is. Az EUR/USD tegnap a negatív hangulat ellenére 1,2856-ról 1,2941-re emelkedett.
Távol-Kelet
Jelentős méretű zuhanást produkált ma reggel a Nikkei, miután az index több mint 5%-ot esett. Visszafogottabb mértékben, de a többi ázsiai index is követte a Nikkei irányát. A Hang Seng 1,09%- ot, a Shanghai index 0,47%-ot csökkent. Az esés annak ellenére következett be, hogy az Ázsiából megjelenő makroadatok pozitív meglepetést okoztak, így az árfolyamok csökkenése a negatívvá váló nemzetközi hangulatra adott heves reakciónak tulajdonítható.
Ausztráliában év/év alapon a várt 22,5% helyett 27,3%-kal nőtt a kiadott építési engedélyek száma, míg Dél-Koreában az ipari termelés a várt 0,5%-os csökkenés helyett 1,7%-kal múlta felül az egy évvel ezelőtti áprilisi értéket.
Határidős piacok
Alapvetően a negatív tartományban vannak a határidős indexek ma reggel.