Az EUR/HUF 311,4-nél kezdte a kereskedést, a délelőtti órákban még 312,3-nál is járt a devizapár, végül zárásra 309,4-ig zuhant a kurzus. Már csak egy forintra van az árfolyam a 200 napos mozgóátlagtól. Ugyanakkor a piaci kommentárok kihangsúlyozzák, hogy Yellen szerint a Fed még idén kamatot fog emelni, ha a gazdasági kondíciók ez lehetővé teszik.
Egyelőre a világgazdasági fejlemények (Kína) és a Fed várakozásainál alacsonyabb aktivitási és foglalkoztatási ráta az, amiben még javulást kellene elérni. A lépést követően emelkedetek a részvénypiacok, de aztán a nap végére újra előkerültek a fáradtság jelei. Ami nagy meglepetést hozott, az a swap piac, amely pillanatok alatt kiárazta a decemberi kamatemelést. Aminek tegnap még 60 százalék esélyt adtak a piaci árfolyamok alapján, az mára 44 százalékra csökkent, és még a januári ülés esetében is gyakorlatilag csak 50 százalék a kamatemelés esélye, vagyis a piac most márciusi kamatemelést vár! Így nem meglepő a jelentősebb dollárgyengülés.
Itthon pedig megjött a várva-várt bejelentés. Tegnaptól új gyógyszer van a piacon, amit VRAYLAR-nak (cariprazine) hívnak, ugyanis az FDA jóváhagyta a gyógyszer törzskönyvezését I-es típusú bipoláris betegségre és skizofréniára. Szerintünk ez mintegy 630-640 forintot ér részvényenként, és a hírre jelentősebb emelkedést kellene a részvénynek produkálnia, hiszen így megnövekedett annak az esélye, hogy az USA-n kívül is jóváhagyják a gyógyszert, ami ráadásul más terápiás területeken is alkalmazható lesz. Így továbbra is azt mondjuk, hogy egy hosszabbtávú árfolyam emelkedés elején van a Richter részvénye.
A MOL esetében is pozitív híreket kaptunk. Nevezetesen napi mintegy 2 ezer hordónyi kőolaj és gáz találatot jelentett be a cég a pakisztáni Karak mezőn, amiben a MOL 40 százalékos részesedéssel rendelkezik. A hír pozitív, de nem hatalmas jelentőségű. Viszont arra jó lehet, hogy megfordítsa az árfolyam mozgását, és újra egy emelkedő pályára állítsa a részvényt.
USA
A Fed kamatdöntése előtt oldalaztak az indexek, majd 8 órakor felfelé vette az irányt a piac, de zárás előtt egy hirtelen negatív fordulat következett, amelynek köszönhetően egyes indexek mínuszban zárták a kereskedést (Dow Jones -0,39%, Nasdaq 0,1%, S&P500 -0,27%). A Fed döntéshozói 9:1 arányban (a Richmondi Fed elnöke voksolt 25 bázispontos emelésre) szavaztak a jelenlegi 0-0,25%-os kamatszint tartása mellett. A testület év végére vonatkozó várakozása 0,4%-os kamatszint, így az év végéig hátralévő két ülésen várható kamatemelés. A testület 17 tagjából 13 számít az idei kamatemelésre. A Fed kedvező véleményt fogalmazott meg a gazdasági növekedéssel kapcsolatban, a nemzetközi piaci folyamatokat azonban kiemelten figyeli a jegybank, mert a növekedési kilátásokra kockázatot jelentenek. A hosszú távú kamatvárakozásokat a júniusi 3,8%-ról 3,5%-ra mérsékelte a Fed, az idei GDP növekedést 1,8-2,0%-ról 2,0-2,3%-ra módosították. A jövő évi növekedést is felfelé módosították a döntéshozók, az inflációs várakozásokat azonban lefelé módosították. Janet Yellen arról is beszélt, hogy addig nem várható kamatemelés, amíg a bérek nem indulnak emelkedésnek. A munkaerőpiacot azonban kedvezően ítélte meg a jegybank, a munkanélküliségi ráta jövőre és utána is 5% alatt maradhat, míg az idén 5%-ra csökken.
A friss munkanélküli segélykérelmek a várakozásoknál kedvezőbben alakultak, a piac 275 ezres adatra számított, ezzel szemben 264 ezerre csökkent az igénylők száma. Az Adobe profitwarningot tett közzé a felhő alapú szolgáltatások vártnál kisebb növekedése miatt. A piac által várt 64 centes egy részvényre jutó eredménnyel szemben a menedzsment 56-62 centes értéket vár.
Az Amazon egy olcsóbb (49,99 dollár) tabletet és a Fire TV gamer, videó játékhoz tervezett változatát mutatta be, aminek ára 139,99 dollár lesz.
Európa
Vegyes teljesítményt láthattunk az európai indexektől tegnap. A FTSE 100 index 0,7%-ot esett, a DAX index nullában zárt, míg a CAC 40 index 0,2%-os pluszt tudott felmutatni. A végjátékhoz ért a görög választási kampány, ugyanis vasárnap a szavazó urnákhoz járulnak a görögök. Az előzetes felmérések szerint a Szíriza és az Új Demokrácia fej-fej mellett halad, míg a kis pártok már előre gondolkodhatnak a koalíciós rendszerben. A piac szerint a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha a Szíriza megnyerné magának a nacionalista Független Görögök pártját.
Olaj, arany
A WTI típusú kőolaj ára 46,5 dollárig süllyedt a tegnapi Fed döntés után. Janet Yellen szerint a nemzetközi gazdaságok kockázatai elhomályosítják az erős USA gazdasági növekedést. A Fed kommentárja mellett, ami alapján némileg kisebb nemzetközi kereslet lehet a kőolajra, az USA termelése lehet a figyelem középpontjában: június eleje óta napi 493 ezer hordóval csökkent az USA nyersolaj kihozatala. Ez várhatóan jövő év III. negyedévéig csökkenhet, főleg a mostani alacsony olajárak mellett.
Az arany tegnap emelkedni tudott a Fed döntésének köszönhetően, ami elhalasztotta a kamatok emelését, bár erős célzást tettek arra, hogy az év végéig ez azért bekövetkezhet. A piaci szereplők ezzel együtt inkább lefelé mozgó olajárra számítanak, tehát a mostani emelkedést átmenetinek tartják.
Devizák
Egészen a kamatdöntésig oldalazott az EUR/USD devizapár, majd a kamatemelés elmaradása dollárgyengülést hozott a piacra. A devizapár 1,129-nél kezdte a kereskedést, majd a Fed döntés nyilvánosságra kerülését követően néhány óra leforgása alatt 1,144-ig rallyzott az árfolyam. Azóta kisebb korrekció látható a devizapárban, de hamarosan újra gyengülésnek indulhat a dollár, a következő erősebb ellenállás 1,171-nél található.
Távol-Kelet
Az ázsiai részvénypiacok összességében enyhén pozitívan reagáltak arra, hogy a Fed nem emelte meg a jegybanki kamatot. Ez alól azonban a japán részvénypiac kivételt képezett. A Nikkei 1,8%-ot csökkent, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index 0,9%-ot emelkedett. Lassan kezd magához térni a kínai ingatlanpiac. Augusztusban a vizsgált 70 városból már összesen 35-ben emelkedtek az ingatlanárak, míg júliusban csak 31-ben mértek javulást.
Az amerikai kamatdöntés hatására a japán jen erősödött a dollárral szemben, ami viszont negatívan érinti az exportorientált japán vállalatokat, melyek eséssel reagáltak, így a Nikkei a többi ázsiai részvénypiaccal ellentétben csökkent ma.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak ma a határidős indexek. Az S&P, a Dow és a Nasdaq a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban volt ma reggel.