Ráadásul a Michigani bizalmi index is nagyot ugrott, a várt 76 pont helyett 82,5 pontra. Így nem meglepő, hogy az erős gazdasági fellendülésre utaló adatok után, már senki sem a Fed várható tapírjával, hanem a fényes jövővel foglalkozott, legalábbis ami a részvénypiacokat illeti. A dollár esetében megint furcsa mozgást láthattunk, hiszen a pillanatnyi erősödést követően jelentősen gyengült az euróval szemben. Ha a többi devizával kapcsolatos mozgást vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy valójában az euró kezdett eszeveszett erősödésbe a jó amerikai adatra. Ez még akkor is furcsa, ha egy egészséges amerikai gazdaság jelentősen növeli az euró zóna kilábalási esélyeit.
Az is furcsa, hogy az euró erősödésére a forint erősödött az euróval szemben, ami azt jelenti, hogy Magyarország helyzete jobban javult a jó makrogazdasági adatra, mint az USA-é (és az EU-é)! Ez azért eléggé furcsa eseménynek mondható, de elvileg lehetséges. Mindenesetre sok furcsaságot látunk mostanában, amely alól talán egyedül a részvénypiacok jelentenek kivételt. Egyedül azok tűnnek jól kereskedhetőnek, ahol a megjelenő adatokra megfelelő választ kapunk a piac részéről.
Miközben korrigál, a DAXa pénteki adatnak köszönhetően a 30 napos mozgóátlag fölé szaladt vissza, és most az ellenállás 9.217 pontnál, a 20 napos mozgóátlagnál húzódik. Az S&P500 esetében az index a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölé került, és 8 pontra megközelítette a történelmi csúcsot. Pedig technikailag mindkét index korrekcióban van, ez pedig a vételi pozícióban ülőknek pozitív hír. A magyar ugaron a helyzet sokkal csúnyább. Pénteken a 200 napos mozgóátlag alatt tovább esett a BUXindex értéke. Ennek ellenére ma emelkedést várunk a magyar piacon is.
USA
- A vártnál kedvezőbb munkaerő piaci adatoknak köszönhetően emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók (Dow 1,25%, Nasdaq 0,74%, S&P500 1,12%).
- Pénteken a várakozásoknál jobb munkaerő piaci adatok láttak napvilágot. A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma a várt 185 ezer fő helyett 203 ezer főre bővült novemberben, miközben a munkanélküliségi ráta 7,3%-ról 7%-ra süllyedt, ami 2008 novembere óta nem látott érték. A piac 7,2%-ot várt.
- Charles Plosser, a philadelphiai Fed elnöke a munkapiaci adatok napvilágra kerülése után azt nyilatkozta, hogy talán itt az ideje elkezdeni kivezetni a kötvényvásárlási programot.
- Charles Evans chicago-i Fed elnök ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy több hónapon keresztül jó számokat kellene látni ahhoz, hogy meggyőződhessenek a munkaerőpiac élénküléséről.
- A Michigani Egyetem által összeállított fogyasztói bizalmi index előzetes decemberi értéke nagyot emelkedett, a piac által várt 76 pont helyett 82,5 pontra kapaszkodott a mutató.
- A Citi semlegesről vételre javította az Intelpapírjainak ajánlását.
Európa
- A nyugat-európai börzéken is jó hangulatban telt a pénteki kereskedés (FTSE100 0,835, DAX 0,96%, CAC40 0,71%).
- A Bundesbank a korábban tervezettnél magasabb gazdasági növekedésre számít Németországban, jövőre 1,7%-ra, míg 2015-ben 1,8%-os gazdasági bővülést vár.
Olaj, arany
- A WTI tovább araszol a 200 napos mozgóátlag (98,5 dollár) felé, hiszen ma reggel is emelkedik (97,79; +3,14 cent). Úgy tűnik, hogy a kínai olajkereslet kezd újra növekvő pályára állni. Ennek ellenére a legtöbb olajelemző most már eladásra ajánlja az amerikai édes olajat 100 dollár környékén.
- Az arany ára egyelőre csökkenő trendben van, de fontos változások vannak a háttérben. Az indiai ellenzék megerősödésének köszönhetően hatalmas optimizmus kezd kibontakozni az országban, amely nemcsak a részvénypiacon, de a rúpia árfolyamában is érezteti hatását. Ez pedig pozitív az arany árfolyamára nézve, hiszen a jobb gazdaság, és az erősebb rúpia sok indiai vevőt visszahozhat a piacra. Ráadásul az esküvői szezon is tart, amely hagyományosan a legmagasabb kereslet időszaka.
Devizák
- Meglepetésre nagyot ment az euró a jó amerikai adatokra, és zárásra 1,37 fölé szökött az árfolyam, amit ma reggel is tart az európai valuta a „zöldhasúval” szemben.
- A forint is erősödött az euróval szemben, míg a dollár estében az a mozgás még erősebb volt. A pénteki nap végén megszerzett előny ma reggel is kitart. A forinttal 300,6 környékén kereskednek az euróval szemben, miközben a dollárért 219,4 forintot kell adni.
Távol-Kelet
- Meredek emelkedésbe kapcsolt a reggeli kereskedésben a japán piac, de a többi ázsiai börze is emelkedik (Nikkei 2,29%, Hang Seng 0,22%, Shanghai 0,04%).
- A japán fizetési mérleg 128 milliárd jenes hiányt mutat a várt 149 milliárd jenes többlet helyett októberben. A harmadik negyedéves GDP pedig az előzetes 0,5% helyett csak 0,3%-os bővülést mutat. A hírekre a jen gyengüléssel, a részvénypiac emelkedéssel reagált.
- A kínai export a várt 7%-nál jobban, 12,7%-kal nőtt novemberben, míg az import 5,3%-kal emelkedett, ami alulmúlja a 7%-os várakozásokat.
Határidős piacok
- Alapvetően pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.