Ez negatív jel a folytatást tekintetében. Ma reggel némi pozitív hangulatot hozott Kína a piacokra, ugyanis bődületes mértékben bővült az exportja és importja is januárban (holdújévre való felkészülés), s a kereskedelmi többlet is messze meghaladta a várakozásokat, közel 30 milliárd dollár lett. A kínai index sem viselkedett túl jól a jó adatra, amely azt mutatja, hogy Kína újra a gyorsuló gazdasági növekedés útjára lép, ugyanis a kezdeti lelkesedést követően visszaesett a csúcsokról. Persze a sanghaji index is egy ellenállás környékén van, ráadásul egy kissé túlvett már. Ugyanakkor a DAX ma reggel emelkedni készül, de egyelőre nem túl meggyőző. A szavazásunk eredménye ennek ellenére lefelé mutat a BUX esetében.
USA:
Eséssel indult a tegnapi kereskedés a tengerentúli börzéken, de a nap második felében sikerült a veszteség nagy részét lefaragniuk az indexeknek (Dow -0,3%, Nasdaq -0,11%, S&P500 -0,21%).
Ötéves mélypontra csökkent a friss munkanélküli segélykérelmek száma a tengerentúlon, de a várakozásokat így sem tudta felülmúlni az adat. Múlt héten a várt 360 ezer helyett 366 ezren fordultak segélyért a tengerentúlon, ami 5 ezer fővel kevesebb az egy héttel korábbi értékhez képest. Ma a Moody’s gyorsjelentését publikálják a tengerentúlon, fontos makroadatok nem lesznek.
Európa:
A tegnapi EKB kamatdöntő ülésen az irányadó ráta a várakozásoknak megfelelően nem változott (0,75%). Mario Draghi elnök szerint a következő negyedévekben sem számíthatunk az eurózónában növekedésre, de az év második felében már élénkülés várható. A jegybanki hitelek (LTRO) visszafizetését a bizalom erősödéseként lehet értelmezni, és Draghi szerint a pénzpiaci feszültségek kisebbek, mint egy évvel korábban voltak. A tervezett 4,5 milliárd euróval szemben 4,61 milliárd euró értékben adott el hosszú lejáratú kötvényeket Spanyolország. A hozamok 40-50 bázisponttal emelkedtek.
Tegnap kezdődött az EU országok vezetőinek találkozója, ahol a 2014-2020-as uniós költségvetés az egyik fő téma. Nagy nehézségek után ma hajnalban sikerült megegyezésre jutniuk a vezetőknek.
Olaj, arany:
Az amerikai könnyűolaj árfolyama megérkezett a 20 napos mozgóátlagra, ugyanakkor az MACD indikátor alapján a korrekció folytatódhat. Így valószínűleg csak egy átmeneti erősödést láthatunk a közeljövőben.
Tegnap csökkent az arany árfolyama, továbbra sem tud kitörni a háromszögből. Ugyanakkor napról-napra egyre közelebb vagyunk a háromszög csúcsához, vagyis hamarosan el kell dőlnie, hogy mely irányba készül kitörni a nemesfém. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy lassan véget ér az arany szezonja.
Devizák:
Tegnap az Európai Központi Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamat nagyságán, azonban a sajtótájékoztatón elhangzottakra az EURUSD jelentős árfolyamcsökkenéssel reagált. A nyitó 1,3523 árfolyamról 1,3394-ig csökkent a kurzus. Mario Draghi beszéde közben többször is finoman utalt rá, hogy aggódva figyeli az euró erősödését, erre ráerősített, hogy az EU költségvetés elkészülte tovább húzódik. Jelentősebb mértékben tudott tegnap erősödni a forint, és az árfolyam 294,41-ről 292,81-re mérséklődött.
Távol-Kelet:
A Nikkei a korábbi napok jelentős emelkedése után egy jelentősebb mértékű, 1,8%-os eséssel zárta a hetet. Az egy hetes kínai nemzeti ünnep előtt publikálták az export illetve az import változását, mindkettő várakozáson felüli bővülést mutatott. Az import 28,8%-kal, az export pedig 25%-kal növekedett a tavalyi évhez képest. A külkereskedelmi többlet nagysága a vártnál nagyobb, de még így is csökkent.
Határidős piacok:
A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.