Míg az első esetben (piacvezető!) még nem kellene különösebben aggódnunk, addig a második esetben az akció eléggé negatív. Közben Európában siralmas a teljesítmény. A DAX eső trendben van, és a BUX küzdelme a 200 napos mozgóátlaggal is egyre kétségbeesettebb. Ráadásul a nyersanyagokban is összeomlást látunk. Az arany történelmének legnagyobb két napos csökkenését produkálta. Eközben jó vállalti eredményeket láthatunk, de azok sem fordítják meg a hangulatot, nem úgy, mint a közelmúltban. Így egyre óvatosabbak vagyunk annak ellenére, hogy a mai napon lelassulhat a csökkenés az európai piacokon, sőt egy-két index esetében még akár valamiféle emelkedést is láthatunk majd.
USA
Rég nem látott zuhanással indították a hetet a tengerentúli börzék, a rossz hangulatot tovább erősítette a bostoni robbantás. 5 hónapja nem láthattunk ilyen gyenge kereskedési napot (Dow- 1,79%, Nasdaq -2,4%, S&P500 -2,32%).
Tegnap a Citigroup publikálta piacnyitás előtt negyedéves számait, a kedvező adatok azonban nem tudták megmenteni a piacot a nagyobb eséstől. A várt 1,17 dollár helyett 1,29 dollár lett a részvényenkénti profit az első három hónapban, ami 31%-kal magasabb a tavalyi eredménynél. A nettó árbevétel 20,5 milliárd dollár volt a várt 20,17 milliárd dollárral szemben. A társaság tőkehelyzete tovább javult, a Tier1 mutató 9,3%-ra nőtt. A vezérigazgató pozitívan értékelte az első negyedévet, de azt is hozzátette, hogy a működési környezet kihívásokkal teli marad.
A New-Yorki feldolgozóipari index áprilisi érétke 3,1 pont lett, miközben az elemzők 7 pontra számítottak, az előző hónapban pedig 9,24 pont volt a mutató.
Ma számos nagy társaság publikálja negyedéves számait, a Goldman Sachs, a Johnson & Johnson és a Coca-Cola piacnyitás előtt, az Intel és a Yahoo! pedig piaczárás után teszi közzé az első három
A tengerentúlon ipari termelési adatok, kiadott építési engedélyek, megkezdett házépítések és fogyasztói árindex adatok látnak ma napvilágot.
Európa
A nyugat-európai börzéken a nap első felében volt látványosabb zuhanás, a záráshoz közeledve enyhültek a mínuszok (FTSE100 -0,63%, DAX -0,41%, CAC40 -0,52%).
Olaj, arany
Tovább zuhantak tegnap a nyersanyagárak, az arany ma reggel 1.376 dolláron állt, míg az amerikai WTI kőolaj 86,6 dollárig esett. A csökkenésre elsősorban a vételi pozíciók lezárása miatt került sor, az eladási hullám mindenesetre a végéhez közeledik.
Devizák
Negatív nemzetközi hangulatban erősödött a forint. Az EUR/HUF árfolyam áttörte a 295-ös szintet és ma reggel is a szint alatt kereskednek a devizapárral 294,4 környékén. Tegnap beerősödött a dollár az euróval szemben, és az EUR/USD árfolyama 1,3118-ról 1,3036-ra mérséklődött, ugyanakkor ma reggel az euró kismértékben visszaerősödött és reggel nyolckor 1,3076-os árfolyamon kereskedtek vele.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,42%-ot, a Shanghai index 0,09%-ot, míg a Nikkei 0,04%-ot csökkent ma reggel, de a kereskedés második felét már stagnálás és kismértékű emelkedés jellemezte.
Jelentős árfolyamesés volt megfigyelhető az ázsiai bányatársaságoknál is, melyek árfolyama követte a zuhanó aranyat és ezüstöt, illetve reagált a hétfői gyenge kínai GDP adatra is.
A jen tovább folytatta a korrekciót a dollárral szemben és visszatesztelte a rövidtávú mozgóátlagot, ahonnan ismételten felfelé rugaszkodott el a devizapár értéke.
Határidős piacok
- Az USA határidős piacai a pozitív, míg az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.