Makrogazdasági szinten nehéz elhinni, hogy itt van a Kánaán, míg a vállalati eredmények általában messze meghaladják a 2007-es csúcsokat. Mivel maga a bővülés moderált, így az árfolyam növekedést a kockázati prémium csökkenése hajtja. Ha valamelyik vállalat negatív meglepetést hoz, az „nagyon” kilóg a sorból, s azonnal a bizonytalansági faktor növekedésével (béta), s így a részvény diszkontráta növekedésével válaszol a piac. Ez pedig sok esetben jelentős árfolyamcsökkenéssel jár. Más szavakkal: a részvény hírtelen kockázatossá válik, ezért eladják. Ugyanakkor ma folytatódhat az emelkedés. A DAX tegnap leküzdötte a 20 napos mozgóátlagot 7.710 pontnál, és megcélozta a 30 naposat, amely 7.797 pontnál tartózkodik. A BUX, amely továbbra is lemaradó index, ma (megint) megküzdhet a 18.044 pontnál levő 20 napos mozgóátlaggal.
Varga Mihály a HVG-nek a következőket nyilatkozta:
Megkezdték a tárgyalásokat a bankszövetséggel, és azt tervezik, hogy a hitelezés növelésért cserébe kedvezményt adnának a bankadóból. Nincs reális esély a szektoradók érdemi csökkentésére. A 160-180 milliárd forintnyi (a GDP 0,5%-0,06%-a) költségvetési tartalék még akár váratlan események esetén is lehetővé teszi, hogy tartható legyen a 2,7%-os cél. Alapvető új információt nem tartalmazott az interjú. Az mindenképp pozitív, hogy együttműködésre törekszenek a bankokkal.
USA
- Oldalazással zárták a tegnapi kereskedést a tengerentúli börzék, egyik irányban sem mutattak nagyobb kilengést az indexek (Dow -0,3%, Nasdaq 0,02%, S&P500 0,01%).
- A Dow Jones index tagjainak árfolyama meglehetősen széles skálán mozgott, a leggyengébben a Procter & Gamble teljesített, mert a menedzsment az elemzői várakozásnál gyengébb negyedéves eredményre számít az idei évben. Az AT&T közel 3%-ot esett, miután a vállalat a várakozásoknál gyengébb árbevételi számokat publikált az első negyedéves jelentésében. A nyertes oldalon az Alcoa (3,6%), a Microsoft (3,6%) és a Boeing (3,1%) papírjait találjuk.
- A Ford piacnyitás előtt publikálta negyedéves eredményét, ami jobb lett a várakozásoknál. Az árbevétel 35,8 milliárd dollár lett, ami 10,5%-os növekedés az előző évhez képest, és az elemzői várakozásoknál is kedvezőbb. A nettó eredmény 1,6 milliárd dollár lett, ez több mint 4%-os bővülés tavalyhoz képest, a részvényenkénti profit 41 cent lett szemben a 36,8 centes várakozással. A gyenge európai kereslet miatt a Ford 3 gyár bezárását tervezi, amivel 500 millió dollárt takaríthat meg. A legjobban az észak-amerikai és az ázsiai piacokon teljesített a cég, a menedzsment optimista az idei évvel kapcsolatban. Az árfolyam 0,2%-kal értékelődött le.
- A Boeing az elemzői várakozásoknál jobb negyedéves számokat publikált piacnyitás előtt, a részvényenkénti profit 1,49 dollár helyett 1,73 dollár lett. A menedzsment megerősítette az idei évi profitvárakozásokat is. A cég árfolyama 3%-os pluszban zárta a kereskedést.
- A tartós cikkek rendelésállománya a várt 3% helyett 5%-kal esett vissza márciusban az USA-ban, amely főként a repülőgépgyártóknál tapasztalt gyenge keresletnek köszönhető. A februári adatot 5,7%-ról 4,3%-ra korrigálták.
Európa
- A nyugat-európai piacokon zárásig kitartott a jó hangulat (FTSE100 0,4%, DAX 1,32%, CAC40 1,58%).
- Giorgio Napolitano olasz államfő a balközép demokrata párt (PD) helyettes vezetőjét, Enrico Lettát kérte fel kormányalakításra. A tárgyalások már ma megkezdődhetnek, de továbbra is kérdéses, hogy sikerül-e megalakítani az új kormányt.
- A német IFO üzleti hangulat index 106,7 pontról 104,4 pontra (négyhavi minimumra) csökkent áprilisban, a konszenzus 106,2 pont volt.
- A Bank of England bejelentette, hogy egy évvel meghosszabbítja a 2014 elején lejáró Funding for Lending programját, amely olcsó refinanszírozást kínál a bankoknak.
Olaj, arany
- Az amerikai WTI 91,88 dollárra ugrott ma reggel annak a jelentésnek köszönhetően, mely szerint 3,93 millió hordóval csökkent az USA benzinkészlete. Az arany szintén emelkedett 1.444 dollárra, mivel a hírek szerint több jegybank is fizikai aranyvásárlásra készül, ami ellensúlyozza a pénzügyi alapokból kiszálló befektetőket.
Devizák
- A tegnapi pozitív hangulat ellenére a forint gyengült az euróval szemben, és napközben a 301-es árfolyamot is megérintette a kurzus, azonban onnan lefelé vette az irányt. Az EUR/HUF devizapár jelenleg a 20 és a 30 napos mozgóátlag között helyezkedik el, így a mozgás mértéke korlátozott lehet.
- A tegnapi pozitív hangulat kedvezett az eurónak, az EUR/USD devizapár a mozgóátlagokról fordulva ismét északnak vette az irányt és 1,2996-ról 1,3015-re fordult az értéke.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 1,09%-ot, emelkedett, míg a Shanghai index értéke nem változott jelentősen.
- Az előzetes adatok alapján a dél-koreai első negyedéves GDP 1,5%-kal növekedett, ami kismértékben jobb, mint a várt 1,4%.
- A japán jegybank holnap tartja kamat meghatározó ülését, melytől az elemzők nem várnak újabb monetáris lazítást és a kamat megváltoztatást sem. A jegybank egyúttal publikálni fogja a friss inflációs prognózisokat is.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
Ma tartja közgyűlését a MOL és a Richter is. A MOL osztalékjavaslata 460 forint, a Richteré 660 forint részvényenként. A Richternél döntenek a részvényfelaprózásról is.