Zöld áfa – a szennyező fizessen többet

A fenntartható termelés és fogyasztás ösztönzésére új gazdasági eszköz alkalmazását ajánlották kutatók egy friss tanulmányban. Egy életciklus-elemzésen alapuló zöld áfa-rendszer bevezetését szorgalmazták a tanulmány szerzői, melynek következtében a termékek környezeti hatása megmutatkozik azok árában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A javaslat szerint az új zöld áfát vagy a termék karbonlábnyoma alapján, vagy egy olyan pontozási rendszer alapján számítanák, amely több környezeti hatást (pl.: globális felmelegedés, humán és környezeti toxicitás, természetes erőforrások fogyása, ózonkárosító hatás, levegőszennyezés) is figyelembe vesz. A hatásokat a relatív fontosságuk alapján súlyoznák a számítási metodika kidolgozásakor. A tanulmány készítői egy további módszert is figyelembe vesznek, mely biztosítja, hogy az ösztönző eszközök használata ne menjen a költségvetés kárára.

Nehezebb a zöld működés a kkv-knak
A kkv-szektor a jelek szerint nehezebben birkózott meg a környezetvédelmi előírásokkal, mint a nagyvállalatok. A valódi tudás hiánya, a hosszadalmas engedélyeztetési procedúrák és a vásárlói kereslet hiánya okozza, hogy a kis- és középvállalatok csak nagyon nehezen vetik meg a lábukat a zöld termékek piacain – egy friss felmérés szerint.
Az áfarendszer bevezetése előtt teljes és alapos értékelésre van szükség. A rendszer működéséhez az áfarendszer működőképes keretei már biztosítottak, azonban még jelentős fejlesztésekre lenne szükség többek közt az alábbi területeken:
  • szabadon elérhető referencia-adatbázis a gyártók számára, mely alapján meg tudják határozni az általuk gyártott termékek környezeti hatásait jellemző mutatókat az egész ellátói láncot figyelembe véve;
  • egy testület felállítása, mely biztosítja a rendszer működését és a környezetvédelmi nyilatkozatok ellenőrzését;
  • nemzetközi kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos kérdések tisztázása;
  • környezetvédelmi vizsgálatok eszközrendszerének fejlesztése.
A gazdasági növekedés és a környezetkárosítás szétválasztása az EU céljai között szerepel, melynek elérésében a piaci szabályozó eszközök jelentős szerepet játszhatnak a jövőben.

A kutatók arra következtetnek, hogy az életciklus-elemzés (LCA) és az áfa itt bemutatott kombinációja, jelentős hatást gyakorolhat a fenntartható termékek fogyasztására és termelésére. A környezetbarát termékek gyakran drágábbak, mivel előállításuk költségesebb módon lehetséges. E rendszerrel lehetőség nyílna, hogy az ilyen környezetbarát termékek versenyképes pozícióba kerüljenek a többi piaci termékkel.

Az összefoglalót készítette:

Cseh Melinda Denkstatt Hungary Kft.

Az eredeti cikk az alábbi linken olvasható: Science for Environment Policy

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo