A javaslat szerint az új zöld áfát vagy a termék karbonlábnyoma alapján, vagy egy olyan pontozási rendszer alapján számítanák, amely több környezeti hatást (pl.: globális felmelegedés, humán és környezeti toxicitás, természetes erőforrások fogyása, ózonkárosító hatás, levegőszennyezés) is figyelembe vesz. A hatásokat a relatív fontosságuk alapján súlyoznák a számítási metodika kidolgozásakor. A tanulmány készítői egy további módszert is figyelembe vesznek, mely biztosítja, hogy az ösztönző eszközök használata ne menjen a költségvetés kárára.
- szabadon elérhető referencia-adatbázis a gyártók számára, mely alapján meg tudják határozni az általuk gyártott termékek környezeti hatásait jellemző mutatókat az egész ellátói láncot figyelembe véve;
- egy testület felállítása, mely biztosítja a rendszer működését és a környezetvédelmi nyilatkozatok ellenőrzését;
- nemzetközi kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos kérdések tisztázása;
- környezetvédelmi vizsgálatok eszközrendszerének fejlesztése.
A kutatók arra következtetnek, hogy az életciklus-elemzés (LCA) és az áfa itt bemutatott kombinációja, jelentős hatást gyakorolhat a fenntartható termékek fogyasztására és termelésére. A környezetbarát termékek gyakran drágábbak, mivel előállításuk költségesebb módon lehetséges. E rendszerrel lehetőség nyílna, hogy az ilyen környezetbarát termékek versenyképes pozícióba kerüljenek a többi piaci termékkel.
Az összefoglalót készítette:
Cseh Melinda Denkstatt Hungary Kft.
Az eredeti cikk az alábbi linken olvasható: Science for Environment Policy