Amióta a konténeres áruszállítás megkönnyítette és felgyorsította a kikötői rakodást, a termelés kihelyezése Ázsiába pedig szükségessé tette a világ körüli tengeri szállítmányozást, a tengerek valóságos szupersztrádákká váltak, melyeket keresztbe-kasul szelik az óriási teherszállító hajók. Az olajkútfúró technológiák fejlődésével a tengermélyi olajkitermelés is fokozódott. Számos jele mutatkozott már annak, hogy a tengeri emlősök ki vannak készülve az életüket és életterüket zavaró, emberi eredetű zajongástól. Az utóbbi években egyre gyakrabban fordul elő, hogy bálnák és delfinek feneklenek meg a partokon látszólag elveszítve minden navigációs képességüket. A tengeri állatvilág legfejlettebb tagjai kifinomult frekvenciaérzékelő érzékszervekkel rendelkeznek, s ezeket zavarják meg az emberi civilizáció tengerekben cirkáló gépezetei.
Az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hatóság (NOAA) tudományos főtanácsadója, Richard Merrick kiemelte, az ügynökség már a '70-es évek óta aggódik a tengerek emelkedő zajszintje miatt. A jelenség már a sarkköri tengereket is elérte, melyeket a jégtakarók nyári elolvadása miatt egyre inkább a tengeri szállítmányozás szolgálata alá vontak.
Kalifornia partjainál például kimutatták, hogy az elmúlt évtizedekben hétszer erősebb lett a víz alatti zajszint, melynek oka elsősorban a kereskedelmi hajóforgalom növekedése. A gépi zajok elnyomják a tengeri emlősök hangjait, melyet kommunikációra, navigációra és vadászatra használnak az állatok.
- A csuklósbusz méretű kék bálnák és a hosszúszárnyú bálnák, összetett melódiákat, dalokat adnak ki magukból, hogy így találjanak élelemre - és társakra!
- A palackorrú delfinek hanghullámokat bocsátanak ki, hogy tájékozódjanak és élelemre leljenek.
- Egyes halak és a remeteráklárvák hangokat használnak tájékozódásra.
- A pisztoly garnélarák buborékokat bocsát ki, ezek hangjaival lepi meg az élelemnek kiszemelt áldozatait és tartja magától távol az őrá ácsingózó ragadozókat.
A rendeletcsomag meghatározná a megengedhető zajszint felső határát. Ezenkívül olyan zajarchívumot is létrehoznának, mely kutatási lehetőséget biztosítana tudósoknak, mivel további ismeretszerzésre van szükség annak megértéséhez, hol és milyen zajkörülmények közepette gyülekezik a tengeri állatpopuláció, s ez hogyan függ össze a zajártalmakkal. A hangfelvételek és frekvenciamérések elvégzéséhez a hadsereggel és a magánszektor szereplőivel közös összefogásra van szükség.
A NOAA tudósai a tengeri emlősöknek mindössze 17 %-át fedik le, ennyit kötelesek ellenőrizni a törvényi előírások szerint. A NOAA eddig is engedélykötelessé tette az olajkútfúrást, az olajkitermelést viszont nem (amint a kút megépült). Ezen a gyakorlaton változtatna a tervbe vett szabályozás. Brüsszelben szintén folyamatban van a megengedhető maximális tengeri zajhatárok megállapítása, mely a tagországok tengereiben folytatott gazdasági tevékenységre vonatkozna. Egyelőre önkéntes, tehát nem kötelező érvényű ajánlások vannak érvényben (így az EU-ban is), melyet az ENSZ égisze alatt működő International Maritime Organization 2014-ben publikált. Ezek azonban csak a hajókra vonatkoznak, a tengeri olajkitermelésre nem.