A jövő héttől letölthető és véleményezhető az energiastratégia. Most először készült hozzá egy stratégiai környezetvizsgálat, valamint egy gazdasági hatástanulmány is. Nem szokványos módon a társadalmi vitára bocsátandó dokumentum részét fogják képezni ezek az elemzések - tette hozzá Bencsik János.
Elismerte, nem lehet két évtized alatt a teljes energiafüggetlenséget biztosítani országos szinten, ugyanakkor az energiastruktúra-váltás elkezdésével ez a folyamat megindulhat. Erre a legnagyobb lehetőséget a távhőszolgáltatás területén a hőcélú energiatermelés és felhasználás kérdésében érhető el.
Miskolc e tekintetben "egy érdekes terepnek bizonyul", ugyanis itt 30 ezernél is több lakás távhő-ellátásáról kell gondoskodni. Két beavatkozási pont van, az egyik az energiatakarékosság és -hatékonyág, a másik pedig megkeresni és megújítani az alternatív módokat a hőszolgáltatásban.
Mintegy 23 és félezer lakásnak a korszerűsítése indulhat el az idén országos szinten, és ebből több mint 1100 miskolci. A megyeszékhely mellett Borsod megyében Kazincbarcikán és Tiszaújvárosban is folytatódhat ez a program, azaz összességében mintegy 1700 panellakás újulhat meg az elkövetkezendő hónapokban a térségben - részletezte az államtitkár.
Nagyobb szerep a megújulóknak
Emellett fontosnak tartja, hogy olyan mintaprogramok valósuljanak meg, amelyek bemutatják az alternatív, illetve a megújuló energiaforrások felhasználásának lehetőségeit is. Példaként említette a biomasszát, a hulladéklerakókban termelődő depóniagáz, valamint a geotermális energiaforrás ésszerű hasznosítását és akár a kommunális szennyvíziszap felhasználását is.
Beszélt a zéró kibocsátású közlekedési infrastruktúra fejlesztéséről és a napenergia-hasznosítást célzó pályázati lehetőségekről is, amelynek Miskolc városa az egyik kiemelt partnere. „Azért, hogy még megalapozottabb legyen ez a stratégia", több mint 70 millió forintos támogatásban részesítik majd az önkormányzatot - fűzte hozzá. Az elmúlt hónapokban mintegy 40 milliárd forint sorsáról döntöttek a Környezet és Energia Operatív Programon (KEOP) belül - mondta, hozzátéve ezek megújuló energiahasználat bővítését, illetve önkormányzati és középületek felújítását támogatja. Ezen belül a Borsodból beérkező 39 pályázat 4,3 milliárd forintot nyert el, ebből 1,8 megújuló, két milliárd forintos támogatás pedig épületenergetikai programokra megy. Kettőt emelt ki: a miskolci Szent Ferenc kórház több mint 70 millió forintnyi forrást tudhat magáénak, a Miskolci Egyetem félmilliárdos támogatása, amelyből egyebek mellett a jogi kar és a díszaula újulhat meg.
Bencsik János megemlítette, hogy támogatták a kísérleti jellegűnek is nevezhető programokat: egy kisebb 3 megawatt teljesítményű biomassza alapú fűtőmű megépítését, valamint a rendelkezésre álló források optimális átstruktúrálásával a helyi szennyvíziszap hasznosítását, valamint jelentős támogatást kapott a mályi geotermális projekt is.