Egy ideig úgy tűnt, az olajszőkítések után a PB-gázpiac lesz a régió illegális haszonszerzőinek új terepe, mivel a hazai hatóságok egymásra várva nem léptek fel kellő eréllyel a bűnözőkkel szemben. A Magyar PB-gázipari Egyesület és tagvállalatai folyamatosan jelezték a hatóságoknak a mind valósabb veszélyt. A területet felügyelő szervek azonban eddig a konkrét bejelentések ellenére sem léptek fel kellő eréllyel a bizonytalan minőséget forgalmazó, és a magyar szabályokat teljesen figyelmen kívül hagyó cégek ellen - ismertette a korábbi állapotokat Dr. Esztó Péter, az egyesület elnöke.
A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal új vezetése azonban új, átfogó ellenőrzést indított a Magyarországon PB-gázforgalmazást végző vállalatoknál, ezt követően pedig műveleteket indított a szabálytalan, illegális magán és közületi tevékenységek felszámolására. Ennek keretében került sor a szlovákiai bejegyzésű 1. SPS vállalat vizsgálatára. A magyar hivatal tájékoztatást kért a szlovák társhatóságtól, ellenőrizte az EU-ban szokásos feltételek meglétét, illetve vizsgálta a cég Magyarországon forgalomba hozott PB-gázpalackjait is.
Mint kiderült, az 1. SPS szándékosan megtévesztette a magyar hatóságot, nem rendelkezik Szlovákiában engedélyezett töltőüzemmel, és a PB-gázfogyasztókat súlyosan veszélyeztetve, lejárt biztonságtechnikai engedélyű palackokat is töltött és adott el magyarországi cseretelepeken. A hazai hatóság ez alapján visszavonta a 1. SPS engedélyét, magyarországi tevékenységét pedig megtiltotta.
Dr. Esztó Péter rámutatott, fontos, hogy a szabálytalan cégek ellen a hazai illetékesek határozottan lépjenek fel. Ugyanakkor más hatóságok cselekvő közreműködésére is szükség van ahhoz, hogy a nehezebben felderíthető „fekete" töltéseket is felszámolhassuk.
Az utóbbi időben az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság tudomására jutott, hogy az elmúlt időszak súlyos személyi sérülésekkel járó fogyasztói PB-gázbaleseteinek hátterében egyre többször az ellenőrizetlenül túltöltött palackok, illegális tevékenységek állnak. Ennek nyomán a szervezet vizsgálja, hogyan lehet a jelenség visszaszorításához szükséges tiltásokat, szankciókat elhelyezni a veszélyes anyagok kezelésével, tűzvédelmével kapcsolatos jogszabályokban. Ha ez részévé válik az új közbiztonsági csomagnak, azzal tovább lehet csökkenteni a fogyasztói balesetek gyakoriságát és kockázatát.