A Nature Communications szakfolyóirat közölte tudósok tanulmányát arról, milyen súlyos veszély fenyegeti már viszonylag rövid távon Oroszország, Kanada, az USA-ban pedig Alaszka északi részeit, ahol a klímaváltozás következtében lassan felpuhul az eddig szilárdan fagyott talaj. 2050-ig az ezeken a területeken élő lakosság három negyedét elérhetik a drámai változások, kereken 3.6 millió embert.
Összedőlhetnek lakóházaik, üzemeik, használhatatlanná válhatnak utcák, utak, vasútvonalak, repülőterek és megbénulhat az infrastruktúra. Nem csak a helyi, hanem az egész világot érintő olaj-és földgázvezetékek. Mindez még akkor is fenyeget, ha a globális felmelegedés nem haladja meg a 2 Celsius fokot.
A kutatók szerint a felmelegedés fokától függően a sarkköri övezetek infrastruktúrájának 48-87 százaléka kerülhet így veszélybe. Ezek
A világ szempontjából legfontosabb olaj- és földgázmezők Oroszország sarkköri övezetében a leginkább fenyegetettek közé tartoznak. Amennyiben azok kiesnek, világméretű energiahiány léphet fel, figyelmeztetnek a tudósok. (Forrás: Der Spiegel)