A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése évek óta a prioritások közé tartozik. A CSRD-ban kiemelt szerepet kap az üvegházhatású gáz kibocsátási célkitűzések és a dekarbonizációs stratégiák. Hazánkban 2024-ben a jelentést készítő top100 vállalatok 92 százaléka rendelkezett karbonkibocsátási célkitűzésekkel, ez az arány 2022-ben még csak 70 százalék volt. A magyar vállalatok ezzel a világ top100-as cégeinek 80 százalékos átlaga felett teljesítettek.
A biodiverzitás csökkenésére egyre több vállalat tekint üzleti kockázatként. Az elmúlt a négy év alatt Magyarországon több mint háromszoros növekedés mutatott ki a KPMG: idén már a top10 jelentős vállalat 53 százalék volt ilyen véleményen.
A száz vezető magyar vállalat tehát összességében a globális trendeknek megfelelően halad a fenntarthatósági jelentéskészítés terén, a karbonkibocsátási célok közzététele és a lényegességi felmérés gyakorlata pedig az átlag feletti teljesítést illetően. A KPMG meglátásai szerint azonban a legtöbb nagyvállalatnál komoly erőkre lesz szükség, hogy 2025-ben megbirkózzanak a tovább várható elvárásokkal. Mindezek a kihívások pedig a nagyvállalati szegmens mellett a kis-és középvállalatok világába is begyűrűznek idővel.
Nagy Julianna, a KPMG szenior menedzsere, a kutatás eredményeihez hozzátette: „Az első ESRS jelentések hamarosan kijönnek, és ezek várhatóan jelentősen befolyásolják a jövőbeni trendeket, mivel az új standard az eddiginél jóval átfogóbb beszámolást vár el a vállalatoktól származó azonosított fenntarthatósági lehetőségeket illetően a vállalatirányítás, stratégia, kockázatok és kapcsolódó mutatószámok, valamint a hatások kezelése.”