„Valamennyien felelősek vagyunk közös jövőnkért és a világért, amiben élünk, ami mindenekelőtt azt jelenti, hogy álljunk meg egy pillanatra, gondolkozzunk el és tegyük fel magunknak a kérdést: mit is kell tennünk? Ha úgy látjuk, hogy a világ, amiben élünk nem »a lehetséges világok legjobbika«, akkor – ha a legjobb világ megteremtéséhez kevesek is vagyunk – gondolkozzunk el azon, hogy mit tudnánk tenni és mit kellene tennünk egy, a mainál jobb, igazságosabb, fenntarthatóbb és emberibb világ megteremtése érdekében” – vallják a Budapest Klub Kuratóriumának tagjai.
A klub olyan kiváló egyének csoportja, akik tevékenységükkel elkötelezték magukat az emberiség békésebb és harmonikusabb jövője, egy új, etikus gondolkodásmód mellett. Munkájuk során olyan nemzetközi hálózat épült ki, amelyben a nemzeti klubok egymástól függetlenül, de egymással kapcsolatban állva működnek világszerte. A Budapest Klub elnöke László Ervin. Világméretű aktivitása és nyílt gondolkodása a klub szellemi alapja.
A Budapest Klub tagjai olyan világhírű tudósok és művészek, akik nemcsak a hivatásukban alkottak rendkívülit, hanem akiknek a humanizmusa és az emberiség sorsáért érzett felelőssége is kiemelkedő. Közülük számos világhírű művész és gondolkodó – többek között Csikszentmihályi Mihály, Rost Andrea és még sokan mások, illetve virtuálisan csatlakozva a rendezvényhez többek között Deepak Chopra és Jane Goodall – is részt vesz a Budapest Klub és a Magyar Tudományos Akadémia Környezettudományi Elnöki Bizottsága által a Budapest Klub megalakulásának 21. évfordulójára szervezett kétnapos konferencián.
„A planetáris tudatosság víziójától a planetáris cselekvés platformjáig” című tanácskozás 2014. december 5–6-án, az MTA Kongresszusi Termében (Budapest, I. kerület, Országház utca 28.) zajlik majd.
A Budapest Klub 21. éve dolgozik nemzetközi tagjaival globálisan, a planetáris tudatosság előmozdításán. Mára a legtöbb globálisan gondolkodó ember felismerte, hogy ez a fajta tudatosság döntő tényező annak a világnak a létrehozásában, amelyet jó lelkiismerettel gyerekeinkre tudunk majd hagyni. Mindehhez egy etikus és felelős világ létrejöttére van szükség. A konferencián a klub tagjai megvitatják, milyen szociális, politikai, gazdasági és környezeti problémák alkotják a világ alapvető szerkezeti válságát, és milyen beavatkozásokkal, hogyan tudjuk befolyásolni? Milyen gondolkodásra van szükség ahhoz, hogy időben és hatékonyan úrrá lehessünk a világot ma fojtogató problémákon? A fenntarthatóság vált a „világmegváltó projektek” kulcsszavává, de vajon elegendő-e az? Tervezhető-e a fejlődés? Ha igen, milyen eszközök állnak rendelkezésünkre ahhoz, hogy a kívánatos irányú fejlődést ösztönözzük, és a kritikus elágazási pontokon a helyes utat válasszuk? Milyen típusú intézkedésekre és projektekre tudnánk javaslatot tenni? Mi legyen a megszólítás fő eszköze, érve?
„A planetáris tudatosság az emberiség alapvető egységének és az emberek egymásra utaltságának megnyilvánulása és érzete, amely az egymás kölcsönös elfogadásának etikájával és szellemiségével párosul. A kihívásokat »planetáris tudatossággal« kell kezelnünk, mert csak így remélhetjük bolygónk fenntarthatóvá válását.” László Ervin