Kilenc éve nem látott méretűre hízott az ózonlyuk, egy év alatt 2,5 millió négyzetkilométerrel növelte területét, így a kiterjedése meghaladta a 26 millió négyzetkilométert, azaz nagyobb, mint az egész észak-amerikai kontinens – közölte a Német Légi- és Űrközlekedési központ (DLR). A tíz és ötven kilométeres magasság között elterülő ózonréteg nyújt védelmet a földi élővilágnak a napból érkező káros mértékű sugárzás ellen. A 80-as évek óta figyelik meg, hogy az Antarktisz fölött lyuk keletkezik a magaslégköri ózonrétegben. Az ózonlyuk évről évre augusztusban alakul ki, szeptember végére, október elejére éri el legnagyobb kiterjedését, majd december közepén zárul be. Eddig 2000-ben mérték a legnagyobb kiterjedést: akkor 29,9 millió négyzetkilométeres lyuk tátongott a Déli-sarkvidék felett. (2011-ben viszont Norvégiát és Izlandot is elérte az északi-sarki ózonlyuk, amely rekordnagyságúra tágult.)
A helyzet rosszabbodásáért most a klímaváltozást teszik felelőssé a kutatók. A globális felmelegedés következtében ugyanis átalakultak a déli sarkvidék időjárási jellemzői az elmúlt években a légáramlatok hozzájárultak az ózonréteg lebontásához.
(Az ózonlyuk jelentette problémákról, az eddigi ellenlépésekről itt olvashatja részletes cikkünket.)
Az elmúlt évszázad végén az ózonrétegre káros kemikáliák kivezetése miatt regenerálódásnak indult az ózonlyuk, de a múlt században a légkörbe juttatott szennyező anyagok még sokáig kifejtik káros hatásukat, az ózonlyuk teljes begyógyulására még ezért még sokáig várnunk kell. A klímaváltozás miatt fellépő időleges növekedés azonban azt mutatja, hogy a globális felmelegedés olyan veszélyeket is tartogat az emberiség számára, amelyekkel korábban nem számoltunk.