Az alábbiakban változtatás nélkül közöljük a BZBE közleményét:
A BZBE felhívja a jogalkotók és a parlamenti pártok figyelmét, hogy a GMO mentességre vonatkozó megállapítást a hatálybalépésig töröljék az új alaptörvényből, különben az alkotmányos passzus a hazai agrárgazdaságban kezelhetetlen, kaotikus helyzetet teremt és hosszú időre megfosztja a magyar gazdákat az egyik legjelentősebb agrárinnovációs folyamat hasznosításától.
Az Európai Unió szabályozása a GMO-k mezőgazdasági használatát alapvetően nem tiltja, hanem engedélyekhez köti - rögzíti a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda jogi tanulmánya. A januártól hatályos, új magyar Alkotmány XX. cikke ezzel szemben azt tartalmazza, hogy a testi és a lelki egészséghez fűződő jogot Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal „segíti elő". A tanulmány szerint a mentességre vonatkozó megállapítás valójában tiltásként értelmezhető, így nem felel meg az uniós jognak. A tagállamok ugyanis még alaptörvényi szinten sem léptethetnek életbe olyan előírásokat, amelyek ellentétesek az EU-s rendelkezésekkel. Ezért a magyar alkotmány XX. cikke sérti a GMO-kra vonatkozó, ma hatályos uniós szabályozást.
Az alkotmány szövegezése burkolt formában azt a prekoncepciót fejezi ki, hogy minden géntechnológiával nemesített élőlény káros az emberi egészségre - állapítja meg a tanulmány. Ezzel azonban az alaptörvényen belül is ellentmondások lépnek fel, mert az új Alkotmány X. cikke azt deklarálja, hogy „a tudományos igazság kérdésében az állam nem jogosult dönteni, tudományos kutatások értékelésére kizárólag a tudomány művelői jogosultak". Mivel a GMOk egészségre gyakorolt hatásának megítélése tudományos kérdés, a tanulmány szerint az alaptörvény XX. cikke sérti a tudomány védelmére vonatkozó alkotmányos rendelkezéseket is.
A BZBE szerint az Alkotmányban előírt GMO mentességet a gyakorlatban lehetetlen betartani, mert mezőgazdasági alapanyagokként és feldolgozott élelmiszerekben is folyamatosan érkeznek GMO-tartalmú termékek Magyarországra. Így például a hazai állattenyésztők mintegy 80 százalékban ma is GM importszóját használnak fel. Emiatt a GMO mentességre vonatkozó alkotmányos rendelkezések januártól olyan jogértelmezési anomáliákat idézhetnek elő, amelyek az agrárgazdaságban kezelhetetlen, kaotikus helyzetet teremthetnek. Emellett a GMO mentesség hosszabb távon tovább növelné az egyébként is hatékonyságbeli gondokkal küzdő agrártermelők nemzetközi versenyhátrányát, így a hazai vállalkozásoknak megbecsülhetetlen veszteséget okoz majd az új generációs GMO-k tiltása, amelyeket az EU már a közeli jövőben engedélyez. Ezért a BZBE kéri a jogalkotókat és a parlamenti pártokat, hogy az Országgyűlés őszi ülésszakában az új alaptörvény módosításával töröljék a GMO mentességet előíró alkotmányos passzust.