Az esemény ünnepélyes megnyitóján az ÖKO-Sziget szakmai védnökét, prof. Vida Gábort képviselő Csányi Béla hidrobiológus, két Duna-expedíció vezetője kiemelte: a biodiverzitás csökkenése az ember őrületes tempójú bolygó-átalakító tevékenységének szomorú következménye. Hozzátette: Sajnos, nem jó állapotban adjuk majd át a bolygót az utódainknak, és a fiatal nemzedékeknek nagy felelősségük van abban, hogy a Föld állapota lehetőleg ne romoljon tovább. Ezért jók az olyan rendezvények, mint az ÖKO-Sziget, hiszen a fiatalok itt rengeteg információt kaphatnak a környezet állapotáról, a fenntarthatóságról.
Tiszta vízhez, tiszta talaj kell
Kőrösi Levente, a Földművelésügyi Minisztérium Természetmegőrzési Főosztályának helyettes vezetője megnyitó beszédében kiemelte: a bolygó ökoszisztéma-szolgáltatásai hatalmas értéket képviselnek, amelyekre rendkívüli módon kellene vigyáznunk. Kitért az egyre csökkenő méhpopulációnak a növények beporzásában játszott pótolhatatlan szerepére, az erdőknek a levegőminőség szabályozásában betöltött funkciójára, a vizek öntisztító, a talajok megújuló képességére. Ezek azonban csak akkor tudnak működni, ha az ember nem terheli olyan mértékben túl a természetet különböző vegyi anyagokkal, hulladékokkal, amelyek káros hatásaival az már nem tud megbirkózni. A felnőtt generációk felelőssége az, hogy megőrizzék a természet értékeit, és ne pusztítsák tovább azokat. A biológiai sokféleség csökkenésének megállítása összetett feladat, a legkülönbözőbb szinteken (állam-ipar-mezőgazdaság; helyi és nemzetközi összefogás) követel intézkedéseket. Magyarországon e tekintetben kiemelt feladat a vizes élőhelyek védelme.
Molnár Zsolt, a házigazda Szigetmonostor polgármestere hangsúlyozta: a Szentendrei-sziget biztosítja Budapest ívóvízkészletének 70-80 százalékát. Ahhoz, hogy a víz tiszta legyen, a talajnak is tisztának kell lennie, óvni kell tehát mindkettőt. Kiemelte: rajtunk, és csak rajtunk múlik, hogy megmarad-e a víz tisztasága, és ettől nem elválaszthatóan a biológiai sokféleség.
Lőrinczi István főszervező, az Ökológiai Művelődés elnöke, az Outdoor Mission Kft. ügyvezetője hangsúlyozta: az ÖKO-Szigeten rendszerben mutatják be a környezeti problémákat, mert azokat csak rendszerben gondolkodva lehet megoldani. A gyerekek a rendezvényen játékos formában, a tapasztalati tanulás formájában tesznek szert fontos környezetvédelmi ismeretekre, ezért azok jobban megragadnak bennük.
Érdekes programokon voltak a tanulók
A szervezők korosztályokra szabottan alakították ki az ÖKO-Sziget kötött programjait, hogy minden tanuló az érettségének, tudásának legmegfelelőbb formában kaphasson információkat. Az 1. és 2. osztályosok a helyi Madárbarát Park élőhelyeivel és lakóival ismerkedtek, majd kézműves foglalkozáson vettek részt. A 3-4.-esek a Vízkelői Tanösvényt látogatták meg, ahol érdekfeszítő előadást hallgattak meg a hazánkban élő hüllőkről és kétéltűekről, ismerkedtek a helyi növényekkel és állatokkal. A gyerekek egy egyszerű kísérlettel a Vízkelői-tó vizének minőségét is megállapíthatták, és az eredményből következtetéseket vonhattak le a víz állapota és a tóban, illetve a tó körül élő állatok/fajok számának alakulása között.
Az 5. és 6. osztályosok rövid előadást hallhattak a fajpusztulás okairól, majd megmenthettek kipusztulóban lévő jegesmedvéket, valamint védett állatokat gyűjthettek egybe játékos formában.
A 7.-esek a híres angol gazdasági modell, a Közlegelők tragédiája alapján kidolgozott szituációs társasjáték keretében maguk is megtapasztalhatták, hogy a mohóság miképpen vezet a természet pusztulásához, és annak megmentése érdekében milyen nehéz lemondani a már megszerzett javainkról, előjogainkról. A játék arra hívta fel a figyelmüket, hogy a bolygó megmentése érdekében összefogásra van szükség.
A legnagyobbak a világ fajokban leggazdagabb élőhelyével, a korallzátonyokkal ismerkedhettek meg, majd helyi kézművesek vezetésével maguk is készíthettek korallokat.
A szigetmonostori pedagógusok jóvoltából a rendezvényre kilátogató egyes osztályok a vízről szóló alternatív kémia és ének-zene órákon, valamint kreatív logikai foglalkozáson vehettek részt.
Az AGRA Kulturális Utazási Társaság egy korábban indiai és magyar gyerekek között meghirdetett, a Gangeszről és a Dunáról szóló rajzverseny díjnyertes alkotásait bocsátotta a rendezők rendelkezésére.
A kötött programok mellett számos szabadon látogatható programelem gazdagította a rendezvényt, amelyet az ÖKO-Sziget szakmai partnerei biztosítottak. A programsorozaton megjelent az Országos Meteorológiai Szolgálat, az MTA Ökológiai Kutatóközpontja, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Duna-Ipoly Nemzeti Park, a WWF Magyarország és a CEEweb a Biológiai Sokféleségért. A szakmai partnerek a munkájuk során használt eszközöket, preparátumokat, víz- és egyéb mintákat, növényeket, őstengeri maradványokat mutattak meg a gyerekeknek, illetve izgalmas és érdekes játékokkal mélyítették el környezetvédelmi érdeklődésüket.