Szörnyeteg vagy megmentő a GMO?

A környezetvédők és a GMO-puritanisták szemében egyértelműen szörnyeteg a génkezelt vetőmagok világpiaci óriása. Mások viszont úgy érzik, a génmódosított élelmiszernövények hosszú távon szükségesek ahhoz, hogy növelt terméshozamukkal vagy erősebb ellenálló képességükkel megoldható legyen a következő évtizedekben a 9 milliárd főre gyarapodó emberiség táplálása.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Magyarország továbbra is a GMO-mentes mezőgazdaságok egyik utolsó bástyája marad (kérdés, hogy meddig), hét másik uniós tagországgal egyetemben. Csakhogy a génkezelt magvakat a szél – mely nem ismer országhatárokat – átfújhatja egyik országból a másikba.

Idén márciusban a francia hatóságok is betiltották a Monsanto génmódosított takarmánykukoricájának (MON810) elvetését Franciaországban. A döntést a párizsi Környezetvédelmi Minisztérium hozta meg azután, hogy a legfelsőbb bíróság kétszer is elutasította a szaktárca ilyen irányú kezdeményezéseit. Az új határozat ideiglenes jellegű, amíg az EU ki nem alakítja álláspontját a génmódosított vetőmagok ügyében. Idén tehát garantáltan GMO-mentes magokat vetettek el tavasszal Franciaországban. De lehet, hogy szükség lenne rájuk?

Belélegzett növényvédő szer
Februárban a lyoni bíróság vétkesnek találta a Monstantót egy termelő, Paul Francois mérgezésének ügyében. A farmer ugyanis 2004-ben belélegezte a cég Lasso gyomirtóját, amitől idegrendszeri bántalmakat szenvedett.
Az EU az elmúlt években számos növényvédő szert betiltott. Magát a Lassót 2007-ben tiltották be Franciaországban, s több más uniós országból is kivonták. A domináns növényvédő most a Monstanto Roundup nevű terméke.
(A francia kormány által kitűzött cél, hogy 2008 és 2018 között felére csökkentsék a növényvédő szerek használatát az országban. Ebből 2010-ig 4 százalékos csökkentést sikerült elérni.)
A hőség átrajzolja az agrártérképet

A tudósok most már nemcsak az aszályokat tartják a termés súlyos ellenségének, hanem a meleget is. A Stanford Egyetemen dolgozó David Lobell 2011-ben nagy hatású kutatási eredményeket jelentetett meg a búza, a kukorica, a szója és a rizs terméshozamainak 1980 és 2008 közötti változásairól, melyet ma sokan a közeljövőbeli kihívások egyenes bizonyítékának látnak.

A tanulmány szerint a hőség nagyobb ellensége az agráriumnak, mint a szárazság. Kína, Közép-Ázsia, az USA közép-nyugati része, Brazília, Argentína búzatermő régiói azok, melyek biztosítják a világ kenyérellátását. A nyári kánikulában tapasztalt nappali és éjszakai hőség ugyanis kimutathatóan károsítja az élelmiszernövényeket. Az Egyesült Államok déli részében már nem lehetséges a paradicsomtermesztés, mert a „beporzás nem jön létre", nyilatkozta a Reuters-nek Ken Boote, a Floridai Egyetem  vetőmag-biológusa. Floridában pedig nem lehet többé szóját termeszteni. Ugyanis 35 Celsius-fokos (24 órán belüli) átlaghőmérsékletnél megszűnik a „pollen életképessége". (Ez nappal 40, este 30 Celsius-fokos hőmérsékletet jelent.)

Az emelkedő hőmérsékletnek kárát látták a terméshozamok. Szakértők szerint újonnan kifejlesztett, nemcsak szárazságtűrőbb, de hőségtűrőbb fajokra van szükség. A levegő hőtartalmát eltüntető hőség átalakítja a növény életútját, életgörbéjét. Hamarabb öregednek meg, nincs idejük kifejlődni. Ezzel ördögi kör jön létre: a szárazó talaj miatt intenzívebb öntözésre lenne szükség, de egy szárazabb világban nehezebb nagyobb mennyiségű vizet előteremteni. Akkor hogyan legyen növelhető a terméshozam, mely képes tud lépést tartani az emberiség növekvő lélekszámával?

A rettenthetetlen GMO-multi

Az kétséges, hogy a génmódosított növényeket propagáló Monsanto tetszeleghetne a világéhezés problémáját megoldó messiás szerepében olyan reputációval, amilyennel rendelkezik. A cég éveken át gondosan ügyelt arra, hogy piaci pozícióján ne essen csorba: rettegett cégóriásként azzal fenyegetőzött, hogy bepereli a kistermelőket, akiknek GMO-mentes földjeire a szél átfújta a Monsanto magokat, vagy az alvállalkozók szerszámaiban, gépeiben maradtak GMO-magok az előző (más birtokon történt) vetésből.

Miután a biogazdák nem voltak hajlandók génkezelt növényeket termeszteni, a Monsanto szemében – az említett magkeveredés után – szimplán jogtalan felhasználónak minősültek, holott nem tehettek róla, GMO-magvak keveredtek a földjeikbe. (Elsősorban a Roundup-rezisztens szójababmagvak körül folyt a mizéria.) Két választásuk volt: vagy áttérni a Monsanto-magvakra (nyilván a cég is ezt szeretné), vagy elpusztítani az eddigi munkát, és más növényfajtákat vetni, amibe nem köthet bele a Monsanto.

Génstop – Fotó: sxc.hu

A The World According to Monsanto (2008) című francia dokumentumfilm elég dermesztő képet nyújtott a cég jogi praktikáiról, állítólagos összefonódásáról az amerikai kormányzat szereplőivel (a vetőmagok forgalomba hozatalát szabályozó FDA-val), valamint a sajtót hírhedten kerülő magatartásáról. Marie-Monique Robin rendezőnek nem sikerült szólásra bírni a cég képviselőit, hiába próbálkozott, pedig három évet töltött azzal, hogy beszélt a gazdákkal. (A film azt állítja, hogy Indiában megnőtt az öngyilkosságok száma a Monsantóval való viaskodás miatt, ám egy kutatás ezt megcáfolta.) A teljes film angol szinkronnal itt látható.

Amerikai biotermelők egy csoportja beperelte a Monsantót. Ám keresetüket, mely arra kényszerítette volna a céget, hogy ne pereskedjen velük, Naomi Buchwald bírónő 2012 decemberében elutasította, tálcán kínálva a Monsantónak a jogalapot, hogy elnyomhassa akár a GMO-ellenes gazdákat is, ha az szándékában áll. A bírónő magyarázata az volt, hogy a Monsanto egyetlen ilyen pert sem indított. 2014 januárjában a biogazdák fellebbezésének benyújtását is megtiltotta a bíróság – ami dupla győzelmet jelentett a Monsantónak.

Buchwald így fogalmazott: „Ha lennének is fenyegetések, nincs rá bizonyíték, hogy a felperes megsérti az alperes szabadalmi jogait, s a felperes sem bizonyította, hogy ilyen szabadalmi jogsértések történnek." Az viszont tény: a Reuters állítása szerint a Monsanto 1997 és 2010 áprilisa között 144 szabadalmi jogsértési pert indított termelők ellen, és ezeket meg is nyerte! Vagyis a farmerekről kimondatott, hogy jogdíjfizetés nélkül használják a Monsanto magvait. Úgy látszik, Buchwald bírónő ezeket az eseteket olyannak találta, amelyekben tényleg mindössze a jogdíjfizetés megúszása volt a célja a gazdáknak, vagyis a Monsanto-növények termesztése, nem pedig a biogazdálkodás. A bírói döntés indoklása ugyanis kitért arra, hogy nem valószínű, a Monsanto pereskedne olyan termelőkkel, akiknek esze ágában sincs Monsanto-magvakat vetni.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo