Szélsőséges időjárás: 2010 első féléve a legmelegebb

A meteorológia történetének legmelegebb évét élhettük át idén. Miközben Európában a hőségtől piheg a polgár, Kínában folyamatos az esőzés és árvíz sújtja a lakosságot.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha nem tudtuk volna eddig is, hogy felborult a természeti folyamatok eddig ismert egyensúlya, az idei időjárás igyekezett eszünkbe juttatni. Csak az elmúlt hónapban a szélsőségek kavalkádját láthattuk: az év elején irdatlan fagyok terjedtek ki olyan területekre is, ahol az egyáltalán nem lenne keresnivalója.

Januárban még Floridában is fagypontra süllyedt a hőmérséklet, s a narancs- és eperültetvényeken megfagytak a gyümölcsök. Áprilisban a heves esőzések következtében árvizek mosták szét Lengyelországot és Magyarországot. A nyár első felét -főként az elmúlt két hetet- tikkasztó kánikulahullám uralta, amiből elsősorban Kelet-Európa részesült.

Megdőlt a hőségrekord

Az amerikai székhelyű National Climatic Data Center szerint a világszerte pusztító szárazság és rekkenő hőség rekordot döntött: a korábbi rekordot tartó 1998 első félévében sem volt olyan meleg, mint 2010 első hat hónapjában. Az 2010-es esztendő 0,167 Celsius fokkal döntötte meg a 12 éve elért hőmérsékleti rekordot, állítja az USA-ban kibocsátott globális időjárási elemzés, számolt be róla a Reuters. A Közel-Keletről, Afrikából, Kanadából és a trópusi óceánokról is magas hőmérsékleteket jelentettek.


Szárazság és vízhiány

Izrael területe utoljára az 1920-as években látott ilyen mértékű szárazságot, Angliában 1929-ben láttak utoljára ilyen száraz hónapokat, Thaiföld 20 éve nem szenvedett olyan nagy csapadékhiánytól, mint idén nyáron. Ausztráliában valószínű, hogy minden idők legnagyobb szárazságának lehettek tanúi, de az adatok vizsgálata még folyik.

Az Antarktisz jege júniusban eddig soha nem látott mértékben vékonyodott el - ez minden bizonnyal további melegedéshez vezet, mert míg a jégtakaró jobban visszaveri a fényt és annak hőjét az űrbe; addig olvadt formában, vízként inkább elnyeli és melegíti az óceánt, felgyorsítva a megmaradt jégmezők olvadását. (1990 óta folyamatosan csökken a sarkköri jégtakarók kiterjedése.)

Az Egyesült Államok még viszonylag megúszta a kánikulát, ott csak a 8. legmelegebb periódusnak számít az idei nyár. Június hónapja globális értelemben mégis a legmelegebb volt, amióta rögzítik a hőmérsékleteket, számolt be a CNN hírtelevízió. Bár a múlt hónapban a tengerek hőmérséklete "csak" negyedik lett a listán, a szárazföldön uralkodó hőség képes volt rekordszinten tetőzni. A következő 6 hónap dönti majd el, hogy éves szinten is megmarad-e az idei esztendő hőmérséklet-rekordernek. A 12 hónapos hőmérséklet vonatkozásában ugyanis továbbra is 2005 szerepel a meteorológia történetének legmelegebb éveként.

Míg mi fülledünk, Kínában árvíz tombol

Közel 17,2 millió kínai állampolgárt érintett a fokozódó árvíz-helyzet, közülük 597 000 embert kellett kitelepíteni, tudósított a China Daily. Júniusban 260-en haltak meg és 211-en tűntek el a viharok miatt; júliusban eddig 50 személy vesztette életét földcsuszamlások következtében és 15-öt tartanak nyilván eltűntként.

Mintegy egymillió hektár termőföld sérült meg, melyből 133 900 hektár teljesen használhatatlanná vált. 42 000 ház omlott össze és további 121 000 károsodott súlyosan, jelentette be a kínai gazdasági minisztérium. Az árvíz becsült kárértéke eddig elérte a 1,3 milliárd dollárt.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo