Pénzt kaptak a fogyasztók, ha áramot használtak

Portugália négy és fél napig napig csak nap-, szél- és vízenergiát használt, Németországban pedig néhány órára negatívba fordultak az energiaárak, vagyis a fogyasztók kaptak pénzt a fogyasztásért.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok szó esik arról, hogy az egyes országok energiafogyasztásuk hány százalékát oldják meg megújuló energiával. 2016 májusa fordulópontot jelentett a megújuló energia történetében. Németország egy vasárnapi napon képes volt annyi megújuló energiát előállítani, amivel kielégítette az ország áramigényének 87 százalékát. Ilyen mértékű lefedettségre még nem volt példa a németeknél. Május 8-a volt ez a nap, és az energiaszolgáltatók felajánlották a fogyasztóknak, hogy fizetnek nekik(!), ha megújuló energiát használnak, mert annyi gyűlt össze a hálózatban.

De ez még semmi. Portugália négy egymás követő napon át működött teljes egészében megújuló energiákkal ugyanebben a hónapban. Az elektromos áramot víz-, szél-, napenergiás, és geotermális erőművek állították elő. A 107 órás -azaz 4,45 napig tartó- rekordot a ZERO System Sustainable Land Association jelentette be közleményben a National Energy Networktől (REN) szerzett adatokra hivatkozva. A megújulókra való teljes átállás egy szombati reggeltől (6 óra 45-től) szerda késődélutánig tartott (május 7, 17 óra 45).

Costa Rica - bár gazdaságilag kevésbé fejlett ország - az év első három hónapjában csak és kizárólag megújuló forrásokból fedezte elektromos energiaszükségletét.

Kép: freeimages.com

Másutt is növekszik
Vannak jelei, hogy más országok is felzárkóznak a megújulók növelésében.
Dánia 2015-ben áramfogyasztása 42 %-át szerezte szélenergiából, írta The Guardian. Spanyolország 20 %-os, Németország 13 %-os, Anglia 11 %-os arányt ért el szélkerekekkel.
Skóciában éppen most épül egy gigantikus szélkerék-farm, mely 20 000 otthont lesz képes ellátni árammal.
A rekord azért biztató, mert Portugáliában a megújuló aránya a teljes áramfogyasztásban 2013-ban még csak 23% volt, 2015-ben pedig 48%. 2013 és 2016 között Portugália 550 MW új, megújuló energiás kapacitást csatlakoztatott az energiahálózathoz. (Az országnak egyébként nincs atomerőműve.)

A négynapos 100% természetesen csak időleges, ha az egész éves fogyasztást összesítik majd 2016 végén, vélhetően újfent valahol a 50% körül lesz az arány, hacsak az ország nem fogja a fenti teljesítményt többször is megismételni az év folyamán.

Nem tudják gyorsan lekapcsolni a fosszilis erőműveket

De térjünk vissza a német példára. Németországban május 8-án vasárnap délután 1 óra körül a megújuló energiás infrastruktúrák az 63 GW-os összfogyasztásból 55 GW-t termeltek, vagyis 87%-ot. Úgy tűnik, ez az eddigi legmagasabb arány, amit a 80 milliós lakosú és fejlett -vagyis nagybani energiafogyasztónak számító- nehéziparral rendelkező országnak sikerült megvalósítania.

Az energiaárak néhány órára negatívba fordultak, vagyis a fogyasztóknak fizettek azért, hogy használják az áramot, írta a qz.com.

2015-ben a megújulók a német energiamix 33%-át adták, jelentette az Agora Energiewende. A német kormány azt tervezi, hogy a német gazdaság 2050-re 100%-ban átáll a megújulókra.

A Quartz azonban rámutatott, hogy a vasárnap délutáni megújuló energia-túltengés nem volt egyértelműen pozitív fordulat: kiderült, hogy a német energiaszektor nem elég flexibilis és gyors. A földgázmeghajtású erőműveket sikerült lekapcsolni a hálózatról, hogy enyhítsék a fosszilisok arányát a megújulók növekedése miatt, de a széntüzeléses erőműveket és az atomreaktorokat órákon át nem tudták kikapcsolni. Ezért túl nagy lett a kínálat, s az ipari fogyasztóknak (pl. olajfinomítóknak, öntödéknek, stb.) néhány óráig fizettek a szolgáltatók, hogy vegyék meg tőlük az energiát.

Szakemberek szerint egyre gyakoribb lesz, hogy ilyen rekorddöntő megújuló-arányokról számolhatunk be az EU tagállamaiban.

Kis országok a világ szolárnagyhatalmai között
Növekedik az emberiség áraméhsége, de nem mindenütt nő kellő mértékben a megújuló energia aránya az energiamixben. Ebből az összesítésből kiderül, mely országokban legnagyobb a kiépített napenergia-kapacitások. Nem kell sem mediterrán országnak, sem nagy országnak lenni ahhoz, hogy nagyok lehessünk a napenergiában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo