A Myfoodsharing.at honlapon magánszemélyek, gyártók és kereskedők is közzétehetik felesleges, de még le nem járt szavatosságú élelmiszereiket. Nem kell a szemétbe kerülnie az ételnek, ha valaki egy vendégség előtt túl sokat vásárolt be, ha nyaralás előtt ki akarja üríteni a hűtőszekrényt, vagy ha egy kereskedő nem tudja eladni a már nem egészen friss árut - vallják az ötletgazdák. Az élelmiszer kapóra jöhet olyanoknak, akik a hétvégén nem találnak nyitva tartó üzletet, vagy akik anyagi okokból rászorulnak – írja az MTI. A részvétel feltétele az, hogy az ételért nem szabad pénzt kérni. A honlapra felkerülhet az élelmiszer gyártási és lejárati dátuma, s az is, hogy honnan és mikor lehet elhozni. Élelmiszer-biztonsági okokból nem lehet elajándékozni vagy elcserélni a portálon olyan élelmiszert, amely nyers tojást vagy halat tartalmaz.
Az internetes portál működtetője a Foodsharing.de nevű német egyesület, amelyhez Németországban már 18 ezren csatlakoztak. A Foodsharing.de alapítója Valentin Thurn író, dokumentumfilmes, aki Taste the Waste (Kóstold meg a szemetet) címmel dokumentumfilmet forgatott arról, hogy milyen sok élelmiszer végzi a szemétben a világban. A német egyesület ausztriai partnerei egy osztrák jótékonysági szervezet és az osztrák környezetvédelmi minisztérium.
"Ausztriában évente 157 ezer tonna felhasználható élelmiszer kerül a szemétbe" - figyelmeztetett Nikolaus Berlakovich miniszter. Tavaly az USA-ban összesen 33 millió tonna ételmaradék került szeméttelepekre és szemétégetőkbe. Az Európai Unióban a szemétbe dobott élelmiszer 42 százaléka a fogyasztóktól származik, és az összes vásárolt élelmiszer egynegyede végzi hulladékként.
A hazai kezdeményezésekről itt olvashat.