Párizsi klímacsúcs: megváltó számok

Nagy nehezen elkészült a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás végleges formája. A dokumentumban a Föld országai úgy határoztak, hogy a kibocsátásukat olyan mértékben csökkentik, hogy a felmelegedés ne haladja meg globálisan a két Celsius fokot, de törekednek arra, hogy ez a határérték 1,5 Celsius fok legyen. Ehhez 2020-ig hozzáigazítják a most tett vállalásaikat.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Nem volt könnyű menet a párizsi megállapodás: az eredetileg péntekre tervezett nyilatkozatot először szombat hajnalra, majd délre halasztották. A dokumentum fő megállapításait ma dél előtt néhány perccel mutatta be Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára, Franciois Hollande francia elnök és a tárgyalásokat vezető Laurent Fabius francia külügyminiszter, az ENSZ 21. klímakonferenciájának elnöke. Ugyanakkor a most bemutatott dokumentum még mindig nem a végleges megállapodás, a szöveget a délután folyamán az Egyesült Államok és Oroszország kérésére még részletkérdésekben átdolgozzák. (A 20 oldalas dokumentum alapjait még szerdán adta át a résztvevőknek a francia delegáció.)

A fő kritériumok közül azonban már most nyilvánosságra hoztak néhányat: eszerint a megállapodást aláíró államok üvegházgáz-kibocsátásukat olyan mértékben csökkentik, hogy lehetségessé váljon az ENSZ által kritikus korlátnak nevezett 2 Celsius fokos emelkedés alatt tartani a Föld átlaghőmérsékletét. Sőt: az elkövetkező öt évben úgy dolgozzák át vállalásaikat, hogy a felmelegedést 1,5 Celsius fok alatt lehessen tartani. Ezeket a vállalásokat 2020-ban felülvizsgálják. (Eddig kb. 1 °C fokos növekedést sikerült összehozni.)

Megállapodtak a fejlődő országoknak nyújtott klímasegélyek összegéről is, amelyekből ezek az országok gazdaságukat klímasemleges módon fejleszthetik. Ezek az alapok 2020 után egyetlen évben sem csökkenhetnek 100 milliárd dollár alá. Ezt a pénzt a fejlett országok adják, hogy így kompenzálják a szegényebb régiók kieső bevételeit.

A december elején kezdődött tanácskozás célja, hogy a világ országai most először globális klímavédelmi egyezményt írjanak alá annak érdekében, hogy a Föld légkörének felmelegedését két Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest. Az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremthet a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt válthatja fel..

(A párizsi csúcs céljairól bővebben itt olvashat!)

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo