Sokan szeretnének rájönni, hogy mi a jó, tartalmas, élménygazdag, kiegyensúlyozott, boldog élet titka. Ragozzuk még? Annyi jelző mondható rá.
A Yale University-n indult kurzus a témában, amelyet mintegy ezerkétszáz egyetemista hallgat heti két alkalommal egy óriási előadóteremben. A Yale-t 1701-ben alapították, azóta nem fordult elő, hogy egy tantárgyat ilyen sokan hallgattak volna egyszerre.
A tantárgy címe: "Pszichológia és a jó élet", és igazán érthető, hogy miért oly nagy az érdeklődés rá. Modern társadalmunkban egyre nagyobb az elidegenedés, nemcsak egymástól, de a természettől is. A fősodor által diktált célok (anyagi szerzés, karrierizmus) pedig nem adnak tartós választ arra, hogy miként lesz az ember boldog az életben.
Már a fiatal diákok is érzik, hogy valami nincs rendben. Felmérések kimutatták, hogy rekord szintre emelkedett a diákokban a stressz. Ebben látja a tantárgy vonzerejét Laurie Santos pszichológia professzor, aki ezt a kurzust vezeti a Yale-n.
A média és a társadalom fősodra azt sugallja, hogy a pénz, a javak birtoklása, a gazdagság azok a célok, amikért küzdeni kell az életben. Ahogy azt Santos a Reuters-nek elmondta: "Keményen dolgozunk, hogy jó fizetésünk legyen és nagy házunk. De nem ezek tesznek minket boldoggá." Ebből ered a "félreakarás" (mis-wanting), vagyis amikor az emberek nem a megfelelő célokat űzik az életben. (A Boldog munkavállalóról itt olvashatsz.)
A tantárgytól azért is várnak sokat a hallgatók, mert elvileg empirikus, tudományos alapon kínál válaszokat az élet e nagy kérdésére: hogyan éljünk boldogan.
Santos-nak nincs egyértelmű receptje a boldogságra, de azért a pszichológia tudományából fel tud mutatni néhány viselkedési mintát, ami elősegíti a mentális jólétet, a lelki békét: társas érintkezés (szocializáció), testmozgás, meditáció, és sok alvás. "Az igazán boldog emberek sok időt töltenek együtt másokkal, és prioritást adnak a barátjaikra fordított időnek", mondta Santos. "Még arra is szánnak időt, hogy a kávéházi baristával beszélgessenek."
Ki lehet találni, mint a tantárgy házifeladatai... A hála kimutatása. Kedvesnek lenni másokkal. Emberi kapcsolatok, barátságok kultiválása.
(WEF, Reuters)