A cél, hogy milliók számára jusson biztonságos mennyiségű és minőségű ivóvíz, még nagyobb kihívás lesz a jövőben a klímaváltozás miatt, amely a szárazsággal, az árvízzel sújtott és a veszélyeztetett területeken élő több milliónyi gyermek vízellátását és vízbiztonságát fenyegeti.
A klímaváltozás által okozott hőmérséklet-emelkedés megnöveli az egyéb, vízben terjedő betegség, mint a malária vagy a dengue-láz – és most a Zika vírus – kockázatát, ahogy a szúnyog populáció megnő és egyre nagyobb területen jelenik meg – olvasható az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az UNICEF a Víz Világnapjára kiadott jelentésében.
Az UNICEF a klímaváltozás kihívásaira a víztartalékok csökkenésével járó katasztrófa elhárításával is akcióba lép. Például:
Közel 20 ezer gyermek jut katasztrófa- és klímaváltozás-ellenálló vízforrásokhoz egy visszatöltődő-víztározó rendszer keretében, amely a monszun idején összegyűjti a vizet, megtisztítja azt, majd földalatti víztározókban tárolja.
Madagaszkáron az UNICEF a helyi hatóságokkal együttműködve 80 ezer gyermek számára biztosít tantermeket, amelyek ciklon- és árvíz ellenállóak, és emellett katasztrófa-ellenálló vízforrásokat is biztosítanak.
A szárazságtól szenvedő Kiribatiban, az új esővízgyűjtő víztározó rendszerek segítik elő a közösségek biztonságos ivóvízhez való hozzájutását.
Fokozódik az El Nino
Mintegy 60 millió ember élelmiszer-ellátását, megélhetését és egészségét veszélyezteti az El Niño időjárási jelenség pusztító hatása, amely a döntéshozók, segélyszervezetek és a privát szféra határozottabb és koordináltabb fellépése nélkül nehezen kezelhető, - figyelmeztetett a jhelentés kapcsán az ENSZ.
Az El Niño okozta időjárási jelenségek már közel egy éve tartanak. A „kisded” számlájára írhatók aszályok Közép-Amerikában és a csendes-óceáni térségben, Vietnámban és Etiópiában, míg Szomáliában és Tanzániában áradásokkal kellett szembe nézniük az ott élőknek. Az Indonéziában pusztító erdőtüzek és a trópusi viharok a Fidzsi-szigeteken szintén kapcsolatba hozhatók vele.
Mindezek oda vezettek, hogy adott régiókban nőtt az éhezés és alultápláltság (jelenleg is már mintegy 1 millió gyerek éhezik Kelet- és Dél-Afrikában), a különböző állati és növényi betegségek gyakorisága. Sokan biztos megélhetés után kutatva elhagyni kényszerültek otthonukat, akár az országot is. A szárazság miatt romlik a talaj termőképessége, fokozódik az elsivatagosodás.