Azt eddig is tudtuk, hogy tömeges fajpusztulás tanúi vagyunk a világban. De egy új előrejelzés szerint a parazitákra is rá fog járni a rúd.
Az élősködők olyan fajok, melyek egy másik organizmus szervezetének erőforrásaiból szerzik a fennmaradásukhoz szükséges tápanyagokat. A gomba éppúgy élősködő faj, mint a férgek és a rovarok számos fajtái. Az evolúciók során egyes paraziták, például az atkák és a tetvek az ember és más emlősök testét választották ki, mint gazdaszervezetet.
Ki gondolná, hogy éppen ők – a ravasz túlélők mintapéldái – tartoznak a legveszélyeztetettebb fajok közé.
Vérszívók apokalipszise
Amerikai kutatók az Egyesült Államok Nemzeti Élősködő Gyűjteményében lévő 457 fajt tanulmányozta, melyek példányait a Smithsonian Intézet Természettudományi Múzeumában őriznek.
Több klímaszcenárióval is számoltak (a kevés éghajlatváltozástól a legrosszabb szcenárióig), s megnézték, ezek a lények mennyire veszíthetik el életterüket, ami a kihalás legjelentősebb előfeltétele, s a kockázat nagyságának legerősebb jele.
Mint kiderült, a kihalás veszélye leginkább a bolhákat és az atkákat fenyegeti. Ennek hírét ugyan örömmel fogadhatja az emberiség, de tudósok rámutattak, hogy az élősködők – különösen az állatoknál – segítenek az immunrendszer szabályozásában.
A tudósok nem tudják, hogy mit lehet tenni a veszélyeztetett élősködő fajok megőrzése érdekében, amihez az is hozzájárulhat, hogy a legkevésbé kutatott organizmusok közé tartoznak. A biológusok ezért létrehoztak egy globális adatbázist e fajokról.
Forrás: futurism.com