Megbetegednek a műanyagszeméttől a korallszigetek

A korallszigeteket 11 milliárd műanyag-hulladékdarab szennyezi és betegíti. Olyan ez, mintha a korall üszkösödni kezdene. Méghozzá a plasztikhulladéktól. Pedig a korallok szén-dioxid-elnyelők, tehát kulcsfontosságúak klímajövőnk szempontjából.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korallszigetekre már eddig is rájárt a rúd. A levegőben megnőtt üvegházgáz-koncentráció miatt túl nagy teher nehezedik a tengerek mészvázú organizmusaira, így a korallokra is. Ezek ugyanis megkötik a szén-dioxidot. Az amerikai Cornell University tudósai 125 000 korallt vizsgáltak meg a Csendes-óceán ázsiai régiójában, ahol a műanyaggal szennyezett korallok 89 százaléka szenved betegségtől, míg a műanyag-hulladékot nem tartalmazó koralloknak csak 4 százaléka, ezért valószínűsíthető, hogy a megbetegedést a plasztikszemét okozza. A tudósok teóriája szerint valószínűleg az történik, hogy éles műanyagtárgyak elvágják a korallokat, a simább darabok pedig egyszerűen felhalmozódnak a korallok felszínén, s akadályozzák a fény és oxigén felvételét.

Fotó: Flickr/Bo Eide

A töredezett műanyagdarabok körülbelül úgy hatnak az ilyen tengeri mikroorganizmusoknak, mintha egy piszkos késsel vágnánk meg magunkat. Amint a korall megfertőződik valahol, az egész kolóniára átterjed a megbetegedés. Olyan ez, mint az üszkösödés. E térségben találhatók a világ korallszigeteinek közel fele. A korallok –az óceánok más mészvázú organizmusaihoz hasonlóan – üvegházgáz-elnyelők.

Van remény a korallzátonyoknak?
Világszerte segíthetik a koralltelepek hosszú távú túlélését egy most közzétett kutatás eredményei. A korallzátonyokra jelenleg több tényező, egyebek között a klímaváltozás és az óceánok szennyezettsége is fenyegetést jelent.
Tudósok először számosították a tengerfenéken lapuló plasztikszemetet: becslésük szerint 11 milliárd darabnyi műanyag sodródik az óceánok mélyére. Az általunk kidobott műanyaghulladék a nap és a sós víz hatására töredezni kezd, apró darabokra hull (és így kerül be a táplálékláncba is, mert a halak és a madarak eledelnek nézik, és megeszik őket). Évente legalább 8 milliárd tonna műanyagot hajítunk szisztematikusan a tengerekbe. Egyes ázsiai országokban eleve a kukásautó is a tengerhez viszi a hulladékot, nem a szeméttelepre.

A tudósok eredetileg a korallok kifakulásának okait szerették volna vizsgálni, eszük ágában sem volt a tengerek műanyaggal való szennyezésének kérdéséről értekezni, de a „terepen” szembesülniük kellett a valósággal: a plasztik igenis fontos szerepet játszik a korallok egészségének romlásában. A korallok éppúgy élőlények, mint mi.

Divatos és nevek cuccok landolnak az óceánban. A kutatók a tenger mélyén világvállalatok logóit találták a műanyaghulladékban. A The Guardiannek nyilatkozó tudós a Nike logóját emlegette. Így jut el a globalizáció a Föld emberi civilizációtól legtávolabbi pontjaira.

Fotó: Flickr/Rian Tan

2025-re 16 milliárdra nőhet az ázsiai partoknál a tengerekre kerülő műanyagdarabok száma, ha a kormányok nem tesznek semmit a szemetelés megfékezésére. Kínára és Szingapúrra nem terjedt ki a becslés. A korallszigetek közel 275 millió embernek biztosítanak megélhetést vagy azért, mert ott halásznak, vagy a turizmus miatt, vagy pedig az árvizet fékező hatásának haszonélvezői.

A tudósok igyekeztek felhívni a figyelmet arra, hogy a mérgező vegyi anyagok jelenléte is hozzájárul a korallok állapotának romlásához, de annak felismerése, hogy a műanyagok is ilyen mértékben károsítják ezeket a mikroorganizmusokat, újdonság volt számukra. A városoktól és partoktól távolabbi korallszigetek állapota valamivel jobb, de a globális felmelegedéstől, a savasodó tengerek romboló hatásától ezek sem tudnak elmenekülni.

Egészségesnek tűnnek, de valójában zombik
Egészségesnek tűnő, ám szaporodásra képtelen "zombikorallokkal" teli zátonyokat fedeztek fel kutatók a karibi térségben, ami azt jelenti, hogy ezek a virágállatok sem tudnak segíteni a korallfehéredés áldozatává vált törékeny ökoszisztémák újra-benépesítésében.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo