A levegőminőséggel kapcsolatos uniós jogszabályok kötelező erejű határértékeket és/vagy indikatív célértékeket határoznak meg egyes légszennyező anyagok maximális megengedett koncentrációjával kapcsolatban. A szálló por (PM 10) vonatkozásában a jogszabály napi és éves átlagkoncentráció alapján két kötelező erejű levegőminőségi határértéket ír elő, melyek 2005. január 1-jén léptek hatályba. A 2008-as uniós levegőminőségi irányelv értelmében azonban a tagállamok szigorú feltételek mellett az ország részein 2011 júniusáig meghosszabbíthatják a PM 10-re vonatkozó előírás teljesítésére kijelölt határidőt.
Az Európai Bizottság tegnap összesen kilenc tagállam 94 zónája vagy agglomerációja vonatkozásában döntött a PM 10-ként ismert szálló porra vonatkozó uniós levegőminőségi előírások alóli ideiglenes mentességről. Belgium, Dánia, Görögország, Spanyolország, Franciaország és Szlovákia is mentességet kért a Bizottságtól a jogszabály alkalmazása alól, de esetükben a Bizottság kifogást kérelmükkel szemben. Az elutasított tagállamok benyújthatnak új értesítést a Bizottság által kifogásolt zónák vonatkozásában, amennyiben mellékelik a feltételek teljesülését bizonyító új információkat.
Magyarország kérelmében - a kibocsátások mellett - elsősorban az ország speciális elhelyezkedésére, és az ebből fakadó speciális meteorológiai helyzetre hivatkozott: „A levegőminőséget a kibocsátásokon kívül legnagyobb mértékben a meteorológiai tényezők befolyásolják. Magyarország földrajzi elhelyezkedése, a Kárpát-medencében elfoglalt medence jellege elősegíti kedvezőtlen meteorológiai viszonyok kialakulását. A magas hegyekkel körülvett medencében téli időszakban gyakori az inverziós helyzet előfordulása, mikor a melegebb légrétegek lezárják az alacsonyabban elhelyezkedő, hidegebb légrétegeket, és a légköri keveredés hiánya miatt a légszennyező anyagok nem tudnak eltávozni a felszín közeléből" - olvasható a kérelem szövegében.
A szálló por (PM 10) elsődlegesen az ipari tevékenység, a közlekedés és a lakossági fűtőrendszerekből származó káros emisszió révén kerül a levegőbe. A szálló por asztmás megbetegedést, szív- és érrendszeri problémákat, tüdőrákot és korai halált okozhat.
„A PM 10 által okozott légszennyezés nagy mértékben befolyásolja az emberi egészséget, ezért az előírások betartását kiemelten kell kezelnünk. Ez az oka annak, hogy az uniós jogszabályok szigorú előírásokat tartalmaznak. Több olyan tagállam van, amely a 2005-ös határidőig nem tudta teljesíteni a PM 10 vonatkozásában meghatározott előírásokat és még ma sem képes ezeknek eleget tenni. A Bizottság ezért annak egyértelmű bizonyítását várja el a tagállamoktól, hogy az országban élő polgárok érdekében mindent megtesznek azért, hogy a lehető legrövidebb időn belül megfeleljenek az uniós előírásoknak." - nyilatkozott a döntést követően, Sztavrosz Dimasz, környezetvédelmi biztos.
A mentességekről és a vonatkozó uniós szabályozásról itt olvasható további információ.
Magyarország fellélegezhet?
Hollandia után Ausztria, Németország és Magyarország is mentességet kapott 2011-ig a szálló porra vonatkozó uniós levegőminőségi előírások végrehajtása alól. Magyarország elsősorban a kedvezőtlen meteorológiai helyzetre hivatkozva kérte a felmentést - amelyet a Bizottság meg is adott.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.