Komoly pénzek mennek a szegényekből profitáló vállalkozásokba

A nagy bankok is rámozdultak a hatásbefektetésre. A kifejezetten erre szakosodott alapok és mogulok sem szeretnek kis pénzekkel bíbelődni. Nagyban játszanak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Társadalmi krízisekre építenek üzletet a hatásbefektetők, de jó szándékkal teszik ezt. Olyasmibe fektetnek, ami segíti a lemaradók életkörülményeinek javítását. Világjobbító céllal invesztálnak, és a hozamot éppúgy mérik, mint a befektetés társadalmi hatását. (Itt olvashat bővebben a témáról.) Sok hatásbefektető kifejezetten nagy összegeket rak egy-egy cégbe, mert nem szeretné elaprózni magát és néhány tízezer vagy százezer dolláros invesztíciókkal bajlódni. Mert a társadalmi hatásfok mérése ugyanannyiba kerül egy nagy befektetésen, mint a kicsin.

A hatásbefektetők közül sokan arra is hangsúlyt helyeznek, hogy kontrollt szerezzenek a vállalkozásban. Amikor az Acumen Fund invesztált Indiában a szegényekre szakosodott, Dial 1298 mentőautó-szolgáltatóba, ragaszkodott hozzá, hogy egy tagot delegálhasson az igazgatótanácsba, hogy megreformálhassa a céget.

Egy 2010-es felmérés azonban azt mutatta, hogy a hatásbefektetők többsége egyszerűen nem törődik azzal, hogy ellenőrizze, invesztíciója milyen társadalmi vagy ökológiai hatást fejt ki.

Nagy összegek röpködnek

  • A TIAA-CREF 34 millió dollárt rakott a ProCreditbe, mely a fejlődő országokba nyújt banki szolgáltatás és kölcsönt kkv-knak, a CalPERS 130 milliót invesztált az Alternative Investment Management környezetbarát technológia-programjába.
  • A San Francisco-i Imprint Capital Advisors, amely gazdag dinasztiák vagyonait kezelő alapoknak is nyújt tanácsot, befektetett a Southern Bancorp nevű fejlesztési bankban, melynek célközönsége az Egyesült Államok vidéki szegényei, de segített fellendíteni a Revolution Foods-t is, mely a közoktatási intézmények diákjainak szállít egészséges élelmet.
  • A Bill & Melinda Gates Foundation 2009-ben 400 millió dollárt különített el PRI-re, majd 2011-ben 1,5 milliárdra növelte a felhasználható összeget (ebből egymilliárdot már elköltöttek 47 befektetésre). Tíz millió dollárért például részesedést vettek a Liquidia biotechnológiai cégben, mely védőoltások kifejlesztésén dolgozik. (Bill Gates-nek szívügye a világegyészségügy helyzetének radikális javítása.)
  • David & Lucile Packard Foundation egymillió dollárt fektetett az erdővédelemmel foglalkozó, oregoni nonprofit szervezet, az Ecotrust egyik alapjába, mely erdőket vásárol fel Amerika-szerte és Kanadában, s fenntartható erdőgazdálkodásból termel profitot. Az alapítvány később 10 millió dolláros kölcsönt is nyújtott az EcoTrustnak.
fotó: flickr/picturesofmoney

Zöld beruházások

Az ENSZ kalkulációja szerint a következő 15 évben 90 ezer milliárd dollárra lenne szükség a klímavédelemre zöld beruházások formájában. Ez több, mint az éves globális GDP, (ami 2015-ben 73 ezer milliárd dollár volt).

A környezetkímélő technológiák elterjesztésének finanszírozására zöld kötvényeket adott ki a Világbank, de az Apple is 1,5 milliárd dollár értékű zöld kötvényekkel fedezi termelőegységei zöldítését; amivel a Unilever példáját követi, mely 2014-ben a cégek közül elsőként bocsátott ki ilyen kötvényt 411 millió dollár értékben, 2% kamatot ígérve 4 éves távon.

Másképp gondolkodó pénzemberek
A hatásbefektetés nem önálló szektor, nem is pénzügyi eszköztípus – hiszen a közösségi, média és oktatási projektektől az energiahatékonysági beruházásokon át a globális egészségügy-fejlesztésig és a fenntartható termelésig sok mindent finanszíroz –, hanem a befektetés egy módja és filozófiája.
2013-ban 11 milliárd, 2015-ben 41,8 milliárd dollár értékben adtak ki zöld kötvényeket világszerte, állítja a zöld befektetési tanácsadóvá avanzsált Henry Paulson volt amerikai pénzügyminiszter. (A kínai zöld kötvények a piac 40%-át teszik ki jelenleg, mert a kommunista nagyhatalomnak 1000 milliárd dollár kell a szennyező gyárak korszerűsítésére és a lakóépületek szigetelésére.) A kötvényeket magánbefektetők és vagyonkezelő alapok vásárolják fel, így ők fizetik a szélenergia- és szolárfarmok létesítésének költségeit Indiától Mexikón át Afrikáig.

Wall Street

A megabankok is fantáziát látnak az új befektetési filozófiában.

  • A Blackrock Impact Fundja 200 milliárd dollár felett diszponál. Emissziós kvótákba és zöld kötvényekbe is fektetnek.
  • A Goldman Sachs 2015-ben vette meg az Imprint Global San Francisco-i hatásbefektető alapot.
  • A UBS, a Credit Suisse és a State Street Global Advisors is megvetette lábát a hatásbefektetésben. A Merrill Lynchnél folyamatban van egy ilyen alap létrehozása.
  • Az Uberbe és az Airbnb-be befektető TPG Growth most indítja hatásbefektető Rise Fundját, s egymilliárd dollárt tervez összekalapozni a befektetőktől.
  • A Bain Capital Double Impact alapja vezetésére a volt massachussetsi kormányzót, Deval Patricket szerződtette 2015-ben.
fotó: flickr/photosteve101

Társadalmi részvények

2013 júniusában jött létre a Szingapúri Impact Exchange (IX). A Mauritiusi tőzsdével közös tőzsdén ázsiai és afrikai vállalkozások szerepelnek. Ugyanebben az évben indult Angliában a Social Stock Exchange (SSE SSEZY), ahol eleinte 12, 2015-ben 14 cég részvényei voltak jelen. E vállalkozások piaci kapitalizációja elérte az 1,3 milliárd fontot. Éves társadalmi hatáselemzésnek kell alávetniük magukat, hogy továbbra is bent maradhassanak a tőzsdén. Ez nem a szó szoros értelmében vett tőzsde, hanem egy honlap, ami egységesített hatásmérést nyújt a cégekről.

Kenyában 2009-ben alapították a Social Investment Exchange-t. 2013 szeptemberétől létezik a kanadai Social Venture Connexion (SVX), ez azonban csak az Ontarióban lévő cégeket tartalmaz. Az amerikai Mission Markets (MM) 2010-ban indult, ez sem tőzsde, hanem online részvénypiac a hatásbefektetők számára.

A hatásbefektetésről részletesebben a Piac & Profit magazin 2016/november-decemberi számában olvashat.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo