Lehetséges, hogy az elektromos autók meghajtásához szükséges energiát bizonyos esetekben eddig is napenergiából állították elő, de azt mindig egy feltöltő egységen keresztül kellett az autóba táplálni. Vagyis az energiát máshol termelték meg (talán egy szolárfarmon, talán az autó tulajának házában, a tetőre szerelt napkollektorokkal), s azután töltötték be az autó akkujába.
Az a koncepció, hogy az autó a saját felületén lévő eszközökkel szerezzen elegendő energiát a furikázásra, eddig elérhetetlen volt.
Nem mintha az autóipar óriásai nem próbálkoztak volna ilyesmivel. A Toyota Priusra terveztek is egy szolártetőt, ami napenergiát fog be, hogy ezzel és az akkuval együtt működjön az autó, de a napkollektor csak 6,4 kilométerrel növelte a távolságot, amit a jármű egy töltéssel meg tud tenni. Ez nem nagy kunszt.
Volt olyan mérnök, aki kiszámolta, hogy a pusztán napkollektorral történő működés mindössze 6,4 lóerős motort hajtana meg. De még egy egyszerű fűnyíróban is 18 lóerős motor van, idézte a szóban forgó mérnököt a futurism.com.
A Lightyear One nevű holland startup azonban kifejlesztett egy "öntöltő" szolárautót. A cég el is nyert egy rangos zöld díjat, a Climate Change Innovator Awardot járművével. A Lightyear One állítása szerint az autó hónapokig képes töltőre csatlakozás nélkül közlekedni, feltéve ha eleget süt a nap a környezetében.
Az öt vállalkozó, akik létrehozták a vállalkozást, már évek óta tesztelik a prototípust, s állításuk szerint sikerült kiküszöbölniük azokat a technológiai nehézségeket, amik a hatékony öntöltő szolárautó létrejötte előtt tornyosultak akadályként. Az első 10 példányt 2019-ben bocsátják forgalomba.
Ugyanakkor az is tény, hogy több jel mutat már arra, a teljes mértékben napenergiás meghajtású, öntöltő járművek léte nem is annyira távoli lehetőség. 2017-ben az ausztráliai Byron Bay Railroad Company olyan vonatot mutatott be, ami teljes egészében napenergiát hasznosít, habár csak viszonylag rövid távot, 3 kilométert tud megtenni így. Vagyis kisvasútként működik.
A Lightyear One autó neve egyébként onnan jön, hogy okos emberek kiszámolták, az összes járművel akkora távolságot teszünk meg mi emberek a Földön évente, ami egyenlő egy fényévvel.
(futurism.com, ABC Australia)