A 301 faj szinte mindegyike fejlődő országokban él, ahol a húsukért és gyógyászati termékek előállításáért való vadászat mellett túlélésüket veszélyezteti az erdőirtás, a mezőgazdasági területek terjeszkedése, az emberek egyre mélyebb behatolása a vadonba. A 301 faj az IUCN vörös listáján lévő szárazföldi emlősök hét százalékát és az összes veszélyeztetett emlősfaj egynegyedét teszi ki. A 301 faj között 168 főemlős van, köztük a síkvidéki gorilla, a mandrill, 73 patás állat – a vadjak és a kétpúpú teve –, 27 denevérfaj, 12 ragadozó és számos medvefaj. Van köztük 26 erszényes faj, 21 rágcsáló és a tobzoska mind a nyolc faja – derül ki a Royal Society Open Science című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból.
„Számos rossz dolog veszélyezteti a vadvilágot világszerte, legfőképpen az élőhelyek elvesztése és csökkenése, de a vadhúsért folyó vadászat is kolosszális hatással van rá – idézte David MacDonaldot, az Oxfordi Egyetem professzorát, a kutatócsoport egyik tagját a The Guardian brit napilap honlapja. – A vadászok száma egyre nő, és az úthálózatok behatolása a legtávolabbi körzetekbe olyan mértékű, hogy semmi menedék nem maradt az állatok számára. Kamerunban, ahol dolgoztam, kora reggel taxik csoportjai indulnak útnak a távoli körzetekbe, és vadhússal megrakodva térnek vissza a városokba” – tette hozzá.
A kutatók szerint a túlvadászat problémájára a megoldást az jelentené egyebek között, ha a fajok szélesebb körű védelemben részesülnének, a helyi közösségeket érdekeltté tennék a vadvilág megőrzésében, alternatív élelemforrásokat, különösen fehérjében gazdag növényi élelmiszereket biztosítanának számukra, és oktatás keretében értetnék meg világszerte az emlősökre leselkedő veszélyeket, köztük a vadászatot.