Ingyenes ivókutak = kevesebb hulladék

A nagy múltú londoni piac, ahol júniusban terrortámadás történt, betiltja a biológiailag le nem bomló plasztikcsomagolások és az egyszeri használat után eldobható műanyag italos dobozok árusítását nemcsak az árusainál, de a piac szélén levő kávézókban is. Ingyenes vízkutakat létesítenek a turisták és a vásárlók számára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londonban kontrollálhatatlanná vált az eldobható műanyag italos palackok forgalma, az angol szeméttelepek és szemétégetők roskadoznak tőlük, derült ki egy londoni környezetvédelmi bizottság jelentéséből. A testület azt javasolta a városvezetésnek, hogy vezessen be szelektív hulladékgazdálkodási rendszert a palackok visszagyűjtésére és ivókutak létesítését városszerte. A Borough Market több száz éves múltra tekint vissza, London prémium-kategóriás és magas árfekvésű ínyenc-turizmusának egyik központja.

Csak a perek segíthetnek a globális felmelegedés megfékezésében?
Zöld aktivisták perelték be Norvégia kormányát, amiért az északi-sarkkör érintetlenül területeire olajkutatási engedélyeket ad ki. A norvég alkotmánnyal és az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének ajánlásával támasztják meg keresetüket.
A 4763 négyzetméteres piac vezetése arra kényszeríti standdal rendelkező 114 árusát és a piac szélén lévő kávéházakat és pubokat is, hogy biológiaiag lebomló műanyaggal oldják meg termékeik csomagolását, illetve ne árusítsanak eldobható műanyag palackokban italt. Hat hónapon belül akarják elérni mindezt, utána a műanyag ki lesz tiltva a piacról. A látogatók ellátása végett kutakat helyeznek ki a piac több pontján, melyekből ingyen lehet ivóvizet venni. A piac vezetőségének célja, hogy minden hulladéka újrahasznosítható legyen.

A The Guardian brit napilap közelmúltban végzett vizsgálatából kiderült:

  • Angliában naponta 38,5 millió műanyag italos palackot vásárolnak és ennek csak valamivel több mint a felét hasznosítják újra.
  • Naponta 16 millió darab eldobható plasztik italos palack kerül Angliai szeméttelepeire és szemétégetőibe, melyek már alig bírják a (túl)terhelést.
Ha a biológiailag nem lebomló műanyag az óceánokba kerül (mert az utcai csatornarendszeren át a folyókban végzi, onnan pedig a tengerekbe hömpölyög), ott 450 évbe telik, mire lebomlik.
Plasztikszemét a földi paradicsomban
Irdatlan méretűre pörgött fel a plasztiktermelés. Globálisan több műanyagot gyártottunk az elmúlt évtizedben, mint az elmúlt egy évszázadban összesen. Mi a megoldás? Banális a válasz: a visszagyűjtés és újrahasznosítás. Ha szemétként kikerül az óceánokba, szinte lehetetlen maradéktalanul begyűjteni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo