Az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és más országok nyomására Németország kénytelen volt kihagyni egyklímafinanszírozásról szóló utalást a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek találkozóján elfogadott hivatalos nyilatkozatból - írja a Reuters.
A G20-ak soros találkozóján, ahol Németország látja el az elnöki tisztet, a kommünikéjéből tehát kihagyták a "klímaváltozási finanszírozás" kifejezést. A pénzügyminiszterek legutóbbi találkozóján, amelyre 2016 júliusában került sor Kínában -igaz még Obama amerikai elnöksége alatt- a résztvevő tagországok még bátorították egymást, hogy érvényesítsék jogrendjükben a globális klímaegyezmény vállalásait. A találkozó idején Kína volt a G20-ak soros elnöke.
(A cancúni és párizsi klímacsúcson a világ vezető nemzetgazdaságai vállalták, hogy donorként finanszírozzák a szegény országok klímaváltozáshoz való adaptálódását és a klímavédelmet egy az ENSZ égisze alatt működő klímaalapban.)
Azóta viszont változtak a szelek, a klímaszkeptikus szólamokat többször is hangoztató Donald Trump került a Fehér Házba. A Trump-adminisztráció a 2018-as költségvetésbe a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) büdzséjének 31%-os csökkentését irányozta elő és más intézkedésekkel is változtatna a korábbi klímapolitikán.
A G20-ak megdolgozására jött létre több klímatudatos érdekvédelmi csoport, az egyik az üzleti vezetőket (B20), a másik tudósokat (lobbierejű kutatóintézeteket, think tankeket, T20), a harmadik a civil társadalom jeles alakjait (C20) tömöríti. Ezek a tömörülések közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben sürgették a G20-akat, gondoskodjanak arról, a klímapolitika újra prioritást élvezzen a munkájukban.
A nyilatkozatot több tudós, valamint a B20-csoport elnöke írta alá, aki nem más, mint Kurt Bock, a BASF vegyipari konszern első embere. Az állásfoglalást pontosan azért adta ki a B20, mert a G20-ak kihagyták a klímafinanszírozás kérdését találkozójuk kommünikéjéből.
Forrás: Reuters