Etikus befektetésre vált az óriásbiztosító

130 milliárd dollárt, vagyis szinte összes likvid tőkéjét etikus alapelvek alapján fekteti be a világ második legnagyobb viszontbiztosítója, a Swiss Re. A cég vezetése úgy véli, ez a befektetési politika csökkenti a kockázatokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Nemcsak arról van szó, hogy jót teszünk, ennek anyagilag is van értelme", nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Guido Fuerer, a Swiss Re vezérigazgatója. A hosszútávú befektetők -a biztosítók tipikusan ilyen játékosok- felismerték, hogy a kihágásokat elkövető, etikátlan magatartást követő cégeknél nagyobb az esély arra, hogy a részvényárfolyam jelentős zuhanásokat szenvedjen el. A Swiss Re ezentúl olyan vállalatok részvényeit és kötvényeit vásárolja, melyek magas pontszámot kapnak a környezettudatosság, a társadalmi felelősségvállalás és az etikus vállalatirányítás terén (ezt hívja úgy a szakzsargon, hogy ESG, vagyis environmental, social and corporate governance).

Az átállást már 90 %-ban elvégezte a biztosító a befektetési portfóliójában, arról azonban nem szól a fáma, hogy vajon mely vállalatok részvényeit választották ki a Swiss Re szakemberei.

Kép:Fotolia

A Swiss Re döntése nem precedens nélküli. 2016-ban a legnagyobb francia biztosító, az AXA határozta el, hogy csatlakozik a divesztíciós mozgalomhoz, s kivonja közel 2 milliárd dolláros tőkéjét a dohányiparból, eladva érdekeltségeit a szektorban.

A felelős vállalatoké a jövő
Növekszik a társadalmi és gazdasági fejlődésért stratégiai megoldásokat megvalósító közép-európai vállalatok száma és egy 2017-ben életbe lépő EU-s előírás szerint a nem pénzügyi és diverzitási jelentések súlya is.
A Swiss Re azonban nem pécézett ki egyetlen ágazatot sem, melyet tiltólistára helyezne - tehát elvileg a legnagyobb fosszilis szennyezőkben és a dohányipari cégekben is részvényes maradhat.

A közelmúltban két jelentés is napvilágot látott, mely megerősítette ezeket a feltételezéseket. A Bank of America Merrill Lynch részvény és kvantitatív stratégiai részlege azt állította, hogy az ESG-alapú befektetés csökkenti annak esélyét, hogy olyan cégbe nyúlunk bele, mely csődbe jut.

Ugyanakkor a Swiss Re az első biztosító a világon, mely teljes egészében etikus alapelvekre helyezi befektetési politikáját. A biztosító illetékes menedzserei ezentúl az MSCI környezettudatos, cégvezetési és társadalomtudatossági indexeinek figyelembevételével vásárolhatnak csak részvényeket vállalatokban.

Az MSCI ESG Leader Indexe 2017-ben eddig 11,2 %-kal emelkedett, amivel valamivel túlteljesítette az MSCI International World Price Indexet, ami 9,6 %-kal nőtt.

A vállalatnak is megéri az önkéntes munka
Óvodák kerítését festő felsővezetők, hajléktalanoknak ételt osztó menedzserek, kórházak gyermekosztályait felújító informatikusok, hátrányos helyzetű fiatalokat mentoráló kollégák. Ma már Magyarországon is találkozhatunk a vállalati önkéntesség számos formájával, de az arra rászoruló intézményeknek nyújtott fizikai segítség mellett egyre elterjedtebb a pro bono, más néven önkéntesség is. Ezért indult most összefogás.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo