"Nemcsak arról van szó, hogy jót teszünk, ennek anyagilag is van értelme", nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Guido Fuerer, a Swiss Re vezérigazgatója. A hosszútávú befektetők -a biztosítók tipikusan ilyen játékosok- felismerték, hogy a kihágásokat elkövető, etikátlan magatartást követő cégeknél nagyobb az esély arra, hogy a részvényárfolyam jelentős zuhanásokat szenvedjen el. A Swiss Re ezentúl olyan vállalatok részvényeit és kötvényeit vásárolja, melyek magas pontszámot kapnak a környezettudatosság, a társadalmi felelősségvállalás és az etikus vállalatirányítás terén (ezt hívja úgy a szakzsargon, hogy ESG, vagyis environmental, social and corporate governance).
Az átállást már 90 %-ban elvégezte a biztosító a befektetési portfóliójában, arról azonban nem szól a fáma, hogy vajon mely vállalatok részvényeit választották ki a Swiss Re szakemberei.
A Swiss Re döntése nem precedens nélküli. 2016-ban a legnagyobb francia biztosító, az AXA határozta el, hogy csatlakozik a divesztíciós mozgalomhoz, s kivonja közel 2 milliárd dolláros tőkéjét a dohányiparból, eladva érdekeltségeit a szektorban.
A közelmúltban két jelentés is napvilágot látott, mely megerősítette ezeket a feltételezéseket. A Bank of America Merrill Lynch részvény és kvantitatív stratégiai részlege azt állította, hogy az ESG-alapú befektetés csökkenti annak esélyét, hogy olyan cégbe nyúlunk bele, mely csődbe jut.
Ugyanakkor a Swiss Re az első biztosító a világon, mely teljes egészében etikus alapelvekre helyezi befektetési politikáját. A biztosító illetékes menedzserei ezentúl az MSCI környezettudatos, cégvezetési és társadalomtudatossági indexeinek figyelembevételével vásárolhatnak csak részvényeket vállalatokban.
Az MSCI ESG Leader Indexe 2017-ben eddig 11,2 %-kal emelkedett, amivel valamivel túlteljesítette az MSCI International World Price Indexet, ami 9,6 %-kal nőtt.