Építkezzünk másként

Elavult építési szokások és a fosszilis energiahordozóknak kedvező támogatási politika hátráltatják az alternatív energiák térnyerését Magyarországon. Holott hazánk természeti adottságai a megújulók jóval nagyobb arányát tennék lehetővé az energiamixben. Lassítja a térnyerésüket, hogy az építkezéseknél 10-15 százalékkal többe kerül a kivitelezésük, mint a hagyományos energetikai berendezéseké.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legtöbb energiát a háztartások használják fel a világban, mutatott rá Kárpáti József, az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozat (MAKÉSZ) elnöke a Piac & Profit 2013-as Fenntarthatósági csúcsának környezettudatos megoldásokról szóló panelbeszélgetésében. Kárpáti újításokat is felvillantott: Svédországban már olyan harminc emeletes torony építése van folyamatban, melynek szerkezete faalapú.

Évente 6700 új lakás épül hazánkban. Bár 2020-tól az EU-ban elvileg csakis olyan lakóépületeket lehet felhúzni, melyeknek nincs primér energiafogyasztása (vagyis passzív házak vagy kellő színvonalú hőszigeteléssel ellátott épületek), magyarázta Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke. Ám a hazai szabályozás mégis engedékenyebb, s azt tartja szem előtt, nehogy tönkremenjenek a piacon még így-úgy elegzisztáló, régi technológiákat alkalmazó téglagyárak, tette hozzá Kárpáti.

Alternatív energia: 15 százalékkal drágább

Még Ukrajnában is tízszer több napelem van használatban, mint nálunk, mondta Kiss Ernő. Szigeti László, a Cothec Kft. energetikai szaktanácsadója szerint a magyar energiapolitika nem favorizálja az alternatív energiaforrásokat: a gázártámogatás és a rezsicsökkentés mind a fosszilis status quót erősíti.

A Fenntarthatósági Csúcson elhangzott előadások összefoglalóját itt találja!

A hazai lakóépületekben a gázberendezések életkora zömében 18-20 év és máig tartja magát az a (meg)szokás, hogy inkább költünk többet a csempére vagy az autóra, vagyis bármire, amit a szomszéd lát, s amin irigykedhet, míg a jó kvalitású fűtőberendezéseket kispóroljuk. Szigeti azt tapasztalta, ha közös képviselőkkel vagy építkező családokkal beszél, nem egykönnyen tudja elültetni a fejekben, mik az alternatív energiákkal való élés előnyei, hiszen az ezeket hasznosító berendezések beszerelése 10-15 százalékkal többe kerül. A prioritás még mindig azon van, hogy a lehető legolcsóbban ússzák meg a dolgot. Általában az önkormányzati vagy iskolai testületekre jellemző, hogy az alternatív energiák mellett döntenek és vállalják a felárat.

A támogatások terén is a költségcsökkentés dívik, holott az energiahatékonyság javítására kellene inkább koncentrálni. Németországban például elérte a 40 százalékot a megújuló energiák aránya, a napi felhasználás tekintetében pedig volt olyan nap, hogy ez a hányad 68 százalékra hágott, mondta Kiss Ernő.

Az alternatív energiák azonban kiszámíthatatlanok. Amikor egyszerre sütött a nap és fújt a szél, Németország eladta energiafeleslegét Ausztriának. Mire a nap végére mindkettő megszűnt, feláron kellett visszavásárolniuk a villamosáramot, mesélte Kárpáti József.

Oxyfa, a klímanövény
Olyan fát mutatott be Egyed Zalán, a Carbon Solutions Kft. értékesítési vezetője, mely gyorsabban nő, mint a cser, az akác vagy a bükk. A közönség soraiban körbeadott négy éves fatönkjének szelete olyan benyomást kelt, mintha egy 20 éves fából származna.
Az Oxyfa nem génmódosított növény –annak ültetését ugyanis tiltják a Magyarországon honos törvények-, hanem keresztezéssel hozzák létre. Erdészeti alkalmazása, telepítése egyelőre nem megengedett, ugyanakkor dísznövényként és kerítéssel határolt telepeken való ültetése már számos helyen folyik, ahol az önkormányzat biztosítja a földet és az öntözést. E fafajta különösen hátrányos helyzetű településeknek jöhet jól az önkormányzati aprítékos kis erőműveik üzemeltetéséhez. A fa nem szaporodik el, viszont ha levágják, a csonkot körbenövi és újra nőni kezd a magasba. Locsolni csak az első két évben kell.
Egyed hangsúlyozta, a cég számításai szerint az Oxfát használóknak a befektetés 6 éven belül megtérül, ugyanakkor egy-egy családi ház fűtésére nem feltétlenül a legjobb eszköz, mivel gyulladási pontja 420 Celsius fok, vagyis nagyobb mennyiségben optimális az alkalmazása.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo