Emberi hamvakból növesztenek erdőt

Egy amerikai cég urna helyett cserepes növények talajába szórja hamvainkat, hogy halálunkban is hasznára váljunk a bioszférának. A vállalkozás célja, hogy a temetők erdőkké változzanak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Képzeljük el: egy látszólag hagyományos, növénytermesztésre használatos cserép földjébe beleszórják az emberi hamvakat. Viszonylag nagy edényről van szó, mivel a talaj benne 11 liter vizet is képes felszívni. Nem akármilyen növénytermesztés ez. Okos agrárium. A magok mellé ugyanis beszúrnak egy szenzort is, hogy követhető legyen, mennyire egészséges a növény, milyen gyorsan és milyen méretben nő. Egy mobilapplikáció segítségével ellenőrizheti a kis fa tulajdonosa a növekedést.

 

Mobilalkalmazással figyelik a fa növekedését.
(fotó: Bios Urn)

Az emberi hamvak újrahasznosításának e koncepcióját a Bios Urn nevű amerikai cég találta ki, melynek vezetői azt szeretnék, ha egy nap a temetőket erdőkkel válthatnák fel, ahol a hamvakból új élet sarjad.

A vállalkozás a Kickstarteren indított pénzgyűjtő akciót. A cég jelszava: "Élet az élet után." Másik mottójuk: "A halál nem több, mint egy szó. Mert ami igazán számít, az az élet." Nem ez az első alkalom, hogy a közösségi finanszírozást segítő oldal környezetvédelmi szempontokat előtérbe állító vállalkozás indításában segédkezik, a környezetszennyezők rémálmát jelentő mobilapplikációhoz is innen kapalozták össze a pénzt.

A Bios Urn honlapja mélyen hallgat az edény és a szenzor áráról. A cég Amerikán kívül is szállít, az más kérdés, hogy Magyarországon nem engedik a törvények, hogy "elültessük" szeretteinket.

Papírpohárból is lehet erdő

Az igazi alapanyag-körforgást valósítja meg a kaliforniai Reuse.Reduce.Grow. cég új fejlesztése, amely épp most zárta sikeres kampányát a Kickstarter közösségi pénzgyűjtő oldalon. Az általuk fejlesztett papírpohár nemcsak hogy újrahasznosított anyagból készül és lebomlik, de a falába magokat préseltek, így ha elültetik, az ígéret szerint legalább egy fa nő ki belőle. Használat után a poharat szét kell bontani, pár percre vízbe áztatni, és elültetni. A papír és a speciális bélés felfogja a hő egy részét, így a magok nem sérülnek addig sem, amíg forró italt iszunk a pohárból. A fejlesztő szerint egy pohár az élettartama során 35 gramm szén-dioxidot enged a levegőbe, míg a belőle kinövő fa egy tonnányit tesz semlegessé.

Veszélyben a legértékesebb erdeink
Aggasztó hírek érkeznek a legértékesebb erdeinkből: a környezetünk szempontjából kulcsfontosságú 120 évnél idősebb erdők harmada semmiféle védelem alatt nem áll. De ha állna, sem lenne minden rendben: még a védett státusz sem jelent biztonságot számukra a fakitermeléstől.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo