Amikor a vihar is betesz a megújulóknak

Hihetetlen, de abban az országban, ahol a legmagasabb az egy főre jutó emisszió a világon, a kormány egy vihar okozta áramszünetet használt alibinek arra, hogy megfúrja megújuló energiákat. Pedig a vihar éppen a klímaváltozás tényére hívja fel a figyelmet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PoppHackner/WienEnergie

2016. szeptember 27-én és 28-án Sydney-t és környékét hatalmas vihar rázta meg, melynek erősségét jelzi, hogy 12 óra alatt 21 000(!) villámlást észleltek. Az egész Dél-Ausztrál térségben olyan mértékű áramkimaradások voltak, amire soha eddig nem volt példa. Több nagyvárosban megbénult az élet. Dél-Ausztrália az ország ötödik legnépesebb tartománya, 1,7 millió ember lakik a térségben, s itt található a főváros Adelaide is. Az áramellátás ugyan egy nap múltán a háztartások 90 %-ában helyreállt, a gyárakban azonban nem.

(A szélsőséges időjárás húsz év alatt félmillió áldozatot szedett!)

Az ausztrál gazdaság motorjainak számító bányaipari vállalatoknál -mint a BHP Billiton és az OZ Minerals- leállt a termelés, s az acélgyárakban is azzal küszködtek, hogy áram híján hogyan akadályozzák meg a felhevített fémek idő előtti kihűlését, hogy ne okozzanak kárt a gépesített gyártósorokban. Az áramszünet 300 000 tonnányi rezet érintett és az ország egyetlen ólomolvasztó kohóját is kikapcsolta. A dologban nem is ez a fontos, hanem a esemény politikai utóélete.

Az incidens nyomán Malcolm Turnbull miniszterelnök vizsgálatot rendelt el az energiaszektorban. Az ügy újra felszínre dobta azt a régóta folyó vitát, ami a fosszilis ipargágak támogatói és a zöldek között folyik: Ausztráliának, úgy is mint a szénbányászat nagyhatalmának, a jelenleginél jóval nagyobb mértékben kellene megújuló energiákra hagyatkoznia. Turnbull e tekintetben ”ébresztőnek” nevezte az ítéletidő okozta áramszünetet.

Egy évtizeden belül anyagilag is megéri majd a szélenergia
Tizenegy energiaipari óriáscég közösen kiadott nyílt levélben deklarálta, hogy a megújulók 2025-re versenyképesek lesznek a földgázzal, ha az EU mindent megtesz az energiaszektor segítése érdekében. Jelenleg a szén a legolcsóbb energiaforrás.
Csakhogy a politikai elit ezt a kérdést azzal az éllel tette fel, vajon elkerülhető lett volna az áramszünet, ha több gázüzemű erőmű működik a térségben? Legalábbis így fogalmazta meg a kérdést a Barnaby Joyce miniszterelnök-helyettes az ABC adásában. Ausztrália energiatermelését a széntüzeléses erőművek dominálják. A szigetország ezért világelső az egy főre jutó káros üvegházgáz-kibocsátásra, habár nem túl nagy lakossága miatt nem szerepel a legnagyobb kibocsátó államok között. Ausztráliában lassú és mérsékelt volt a megújuló energiák elterjedése, mert a klímaváltozásban nem hisznek az emberek.

Dél-Ausztrália egyébként azon kevés tartományok közé tartozik, mely borászata és gyáripara révén nagyobb mértékben hagyatkozik megújuló energiákra, mint az ország többi régiója: itt az energiamix 40 %-át a szélenergia teszi ki. Energiaügyi szakértők hangsúlyozták, hogy az áramkimaradás elkerülhetetlen volt, mert a heves szélfúvások megrongálták a nagy feszültségű vezetékeket, így a hálózat lekapcsolt, hogy ne keletkezzen maradandó kár túlterheltségtől.

Miért csípik a kormány szemét a szélerőművek?
A kormányzat nem támogatja új szélerőművek megépítését Magyarországon – ez derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium a Magyar Narancsnak adott válaszából. Utánajártunk, miért csípik a kormány szemét a szélerőművek, miközben más országokban a napenergiával egyetemben óriási összegeket fordítanak a megújuló energiaforrások kiépítésére.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo