Nem is olyan rég, 2015 decemberében egyeztek meg a klímatárgyalók és kormányfők a klímaegyezményről Párizsban, de máris váratlan -vagy részben várt- nehézségekkel néz szembe a globális emissziócsökkentés ügye. A feladat egyszerűen összefoglalható: 2050-re nagyjából karbonsemlegessé kell tenni az emberi civilizációt. Vagyis el kell érni, hogy lehetőleg ne bocsásson ki több üvegházgázt, mint amit el tud nyel(et)ni karbonsemlegesítő projektekkel (pl. klímaerdők és mangrove-ligetek létesítése, a füst Föld alatti üregekben tárolásával, megújuló energiákra való átállással stb.)
A The New York Times megjegyezte, hogy mindenki arra számított, ez a folyamat évekig is eltarthat, de egyes államok már arról beszélnek, hogy szuperturbó üzemmódban keresztülpasszírozzák a voksolást a parlamentjeiken, hogy akár 2016 végére életbe léphessen az egyezmény.
A gyors cselekvés azért lenne fontos, mert ha republikánus elnököt kap Amerika a novemberi választáson, akkor kútba eshet az USA részvétele a klímavédelemben - ahogy George W. Bush mandátuma alatt sem ratifikálták a kiotói egyezményt Washingtonban.
Ezek az újonnan felmerült nehézségek
- Nagy kerékkötője a klímaügynek, hogy februárban az amerikai Legfelsőbb Bíróság felfüggesztette a Tiszta Energia Törvényt, mely a széntüzelésű erőművek kibocsátását regulázná. (A legfelsőbb jogi grémium 5-4 arányban voksolt a törvény ellen. A testület konzervatív tagja, Antonin Scalia 4 nappal a szavazás után elhunyt.) Várhatóan júniusban az illetékes körzeti bíróságon újratárgyalják az ügyet, ezt fellebbezés követi, s a legfelsőbb bíróság ismét voksol majd, ezúttal már Scalia utódjával.
- Egyetlen ország sem nyújtott be részletes és tudományosan megalapozott cselekvéstervezetet arról, mégis hogyan tervezik kibocsátásuk csökkentését.
- A fejlődő országokban még mindig több száz széntüzelésű erőmű építése van tervbe véve.
- Az olajcégek továbbra is dollármilliárdokat költenek olajkészletek feltárásába.
- A kibocsátásmérséklési vállalások csak a 2030-ig tartó időszakra terjednek ki. Sehol egy kormányzati szintű terv arról, hogy 2050-ig mi lesz.
- A republikánus párti elnökjelöltségre pályázó Donald Trump és Ted Cruz egyaránt klímaszkeptikusok, akik ígéretet tettek rá, ha hatalomra kerülnek, beszüntetik Obama klímapolitikáját. Mindketten kritizálták a párizsi klímaegyezményt. (A dolog pikantériája, hogy Trump székhelye Floridában van, mely éppen azon tagállama az USA-nak, ahol a legnagyobb károkat okozhatja a tengerszint emelkedés. Ott van a legtöbb értékes ingatlan kitéve az emelkedő óceán pusztításának.)
Az amerikai napilap szerint az amerikai klímapolitika befuccsolásának nagy veszélye az, hogy ha bármely gazdag ország elzárja a csapot és nem folyósít pénzt az ENSZ klímaalapjának (ld. keretes írásunkat), melynek kedvezményezettjei a szegény országok, akkor ezek a harmadik világbeli államok is fittyet hányhatnak emissziócsökkentési vállalásaikra, mert egyszerűen nincs pénzük gazdaságuk zöldítésére.
Az USA azt vállalta, hogy 2025-re 26-28%-kal csökkenti légszennyezését a 2005-ös bázisév emissziójához képest. A Rhodium Group szerint Obama legfeljebb 23%-ot érhet el az általa bevezetett törvényekkel. Vagyis dolgavégezetlenül hagyhatja el a Fehér Házat. 2012-es újraválasztási kampányának ugyanis sarkalatos pontja volt az ígéret, hogy sikerre viszi a klímapolitikáját, miután 2010-ben a kongresszusban elhasalt a klímavédelmi törvény. Az EU 2030-ra 40%-kal fogja vissza kibocsátását a vállalás szerint.
(Forrás: Reuters, The New York Times)