A vanília ára: erdőirtás és gyilkosságok

A világ első számú vaníliaexportőre Madagaszkár. A vanília magas árfolyama miatt farmerek és bűnözők vetélkednek egymással, s az erdőket is irtják az ültetvények létesítése érdekében.

Az elmúlt öt évben tízszeresére nőtt a vanília világpiaci ára. Egy kilogrammot a növényből 360 angol fontért (129 000 forintért) tudnak eladni a termelők. A vanília árát a termést tönkretevő ciklonok, a megnőtt globális igény (nemcsak fagylalthoz kell az íze, de a csokoládékhoz is) befolyásolják. Vannak, akik spekulációra is gyanakodnak. A rózsafa-eladásokon meggazdagodott maffia felvásárolta a vaníliakészleteket, és késleltette az eladásokat, mesterséges hiányt keltve ezzel a piacon, hogy még feljebb tudja tornázni a termény árát. Egy iparági szakértő szerint a drágulás 5–10 százaléka ennek a spekulációs tényezőnek köszönhető.

Kép: Pixabay

Édes íz keserű háttere

A vanília magas világpiaci ára felbátorította Madagaszkár garázdálkodó vaníliatolvajait, hogy szabadon fosztogassák az ültetvényeket. Anjahanában olyannyira elszemtelenedtek a bűnözők, hogy már előzetes figyelmeztetést is becsúsztattak a farmerek házainak ajtaján: „Ma este jövünk, készítsd elő, amit akarunk!” A gazdák azonban egy idő után megelégelték, hogy terrorizálják és kifosztják őket, és kezükbe vették az igazságszolgáltatást. Elfogtak öt tolvajt, kivitték a település főterére, machetekkel agyonszurkálták és felakasztották őket. A helyiek összesereglettek, és nézték, hogy múlnak ki az elkanászodott bűnözők. A rendőrség nem tett semmit.

A sötét titok a csokoládé mögött
Ahogy világszerte növekszik a csokoládé iránti igény, úgy egyre nagyobb területeken irtják ki az őserdőt Nyugat-Afrikában. A cégek tisztában vannak, vagy tisztában lehetnének a környezeti károkkal, de minden érintett inkább elfordítja a szemét.
A The Guardian brit napilapnak – mely elsőként számolt be az ilyen gyilkos bosszúállások eseteiről – azt nyilatkozta az egyik helyi lakos, jól tették a gazdák, hogy megölték a garázdálkodókat, mert ezentúl legalább a többi tolvaj félni fog. A helyi fiatalok esténként járőröznek, hogy az ültetvények érintetlenek maradjanak. Az országban a legtöbb vaníliatermesztő-övezetben jelentettek már a hatóságoknak lopásokat, a szóbeszéd közel tucatnyi emberáldozatról szól.

A zűrös viszonyokat több tényező is fenntartja: a vanília globális kereskedelme alulszabályozott, a helyi politikusok korruptak, a paliszanderfa (rózsafa) illegális exportálása Kínába pedig nagy bevételekhez, több száz millió dollárhoz juttatta a helyieket, magyarázta a napilapnak egy helyi aktivista, aki Coalition Lampogno néven környezetvédelmi szervezetet alakított, hogy felszólaljon a jogsértések ellen, de ezzel csak annyit ért el, hogy befolyásos politikusok a közrend megzavarásának vádjával 10 hónapra börtönbe juttatták, halálos fenyegetéseket kapott, és a házát megpróbálták felgyújtani.

Ha jó helyen eszünk, az esőerdőt is védjük
A környezetvédelemhez is a gyomron át vezet az út. Ma már van mód arra, hogy ne csak jókat együnk, de a jövő generációinak környezetét is védjük. Azok a vendéglátóhelyek amelyek időben felismerik ennek a trendnek a fontosságát, hosszú távra biztosíthatják, hogy foglaltak legyenek az asztalaik.
Erdőirtás

Az erdőirtást tulajdonképpen két dolog okozza: egyrészt az illegális rózsafakitermelés, másrészt a vaníliatermesztés is, mert a vaníliaültetvények létesítése céljából akár nemzeti parkokban (pl. Masoala) is kivágnak erdős területeket. A rózsafákkal megszerzett piszkos pénzt a vaníliaiparban mossák tisztára a bűnözők, illetve a madagaszkári elit. 2014-ben egyetlen rózsafarakományt állítottak meg a hatóságok Szingapúrban. A feladó madagaszkári politikus volt. Ebből is jól látni, milyen szintű a korrupció.

Ma már veszélyeztetett fajokkal is kereskednek a bűnözők: ha egy nemzeti parkban letaroltak egy bizonyos területet, az emiatt otthontalanná váló állatokat is eladják. Erdővédelmi aktivisták azt mondják, a probléma ott kezdődik, hogy a polgárok azt látták, a rózsafák tömeges kivágására áldását adta a korrupt politikai elit – sőt profitált belőle –, így azt vélik, a vaníliaültetés miatti erdőirtás ellen sem fognak fellépni. A zöldek szerint a favágást okosan végzik a helyiek úgy, hogy a műholdas felvételeken ne lehessen detektálni a pusztítást.

(The Guardian)

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo