A klímaváltozás gazdasági, biztonsági és társadalmi kérdés

Ahogy nemzetközi nagytestvére, az IPCC, úgy a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület is teljesen független munkát végez majd, de hogy a magyar kormány számára összeállított jelentéseiknek milyen hatása lesz, az már nem rajtuk fog múlni, hangzott el a HuPCC Első Országos Interdiszciplináris Éghajlatváltozási Tudományos Konferenciája nyitányán.

Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézet (SVKI) igazgatója szerint a klímaváltozás már a 80-as évektől fogva olyan terület, mellyel biztonságpolitikai szemszögből is foglalkoznak. Mint elmondta, a klímaváltozás olyan kulcsszektorokra van egyértelmű negatív hatással, mint a vízellátás, az élelmiszer-ellátás, az energetika, az urbanizáció, a népességnövekedés és a gazdasági fejlődés. Ő arra törekszik, hogy a klímaváltozást mégis megfossza a biztonságpolitikai nézőponttól, mert a biztonság mindig rendkívüli intézkedéseket jelent, ezeket pedig nagyon nehezen viseli a társadalom. Szerinte a klímaváltozásra elsősorban nem biztonsági kérdésként kell tekintenünk, hanem "a normális életünk részévé kell tennünk", és minél több olyan eszközt és intézményt kell létrehoznunk, ami a klímaváltozással szemben hatékony.

Bartholy Judit, az ELTE Természettudományi Kar Meteorológiai Tanszékének vezetője arról beszélt, hogy mennyire fontos tudatosítani az emberekben, mit is jelent pontosan a klímaváltozás, mert sokakban még mindig nem tudatosult, hogy ez egy emberokozta jelenség, és hogy nem csak arról van szó, hogy melegebbek a nyarak, hanem arról is, hogy megváltoznak a tenger- és légáramlatok. Bartholy a média felelősségét emelte ki annak tudatosításában, hogy miért fontos küzdeni a klímaváltozás ellen.

Szekér László, a Passzívház Magyarország Egyesület alapítója arról beszélt, hogy az épületszektorban a klímaváltozás szempontjából a legnagyobb szennyező az elavult épületállomány - de ez rejti a legnagyobb javulási potenciált is. Mint mondta, folyamatosan vannak kedvező lépések ezen a területen, megjelentek a zöld minősítő rendszerek, de még nem történt áttörés a szabályozásokban. Azt reméli, ez a konferencia segít majd az előrelépésben.

A sajtóbeszélgetés végén Ürge-Vorsatz Diána vette vissza a szót, aki kitért arra is, hogy a klímaváltozás milyen negatív pszichés hatásokkal bír az emberekre, említve például a klímaszorongás megjelenését. Ez önmagában is súlyos probléma, de mellé bejött a koronavírus-járvány is, az ilyen feszültségek feldolgozásának, feloldásának szükségessége indokolja azt, hogy a konferencia programjának része egy olyan szekció, mely pszichológus és szociológus előadó bevonásával állt össze, és mely az egyéni, közösségi, lokális szintű válaszadás lehetőségeit kutatja.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo