A cikk eredetileg laptársunk, az mfor.hu oldalán jelent meg.
"Nem fog az egyesület véleményt megfogalmazni semmilyen politikával kapcsolatban"- szögezte le Ürge-Vorsatz Diána a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület (HuPCC) hétfőn kezdődött konferenciájának sajtóbeszélgetésén.
A nemzetközi szinten is elismert klímakutató - a CEU és az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) munkatársa, a HuPCC alapító tagja és az Első Országos Interdiszciplináris Éghajlatváltozási Tudományos Konferencia társelnöke - rámutatott, ez a fajta politikamentesség az IPCC filozófiája is. A február végén megalakult HuPCC feladata az lesz, hogy összegzi a meglévő szakirodalmat, és azt, hogy a különböző kutatók hogyan értékelik az eddig bevezetett vagy bevezetendő szakpolitikákat, hogy aztán technológia- és szakpolitika-semlegesen tárják a döntéshozók elé, hogy milyen klímaügyi hatásai vannak vagy lehetnek a különböző kormányzati intézkedéseknek, mondta Ürge-Vorsatz.
Azt már a kormány fogja eldönteni, hogy a HuPCC ajánlásai közül mit tart a lehetőségei és a választói vélemények mentén a legmegfelelőbb megoldásnak. A testület kutatói a saját nevükben persze nyilatkozhatnak majd különféle szakpolitikai döntésekről, a HuPCC azonban semleges marad, mondta Ürge-Vorsatz. (Testületi szinten tehát nem fogják véleményezni példának okáért sem a Paks 2 projektet, sem a Mátrai Erőmű széntüzelésűről gáztüzelésűre való átállítását - a szerk.)
Egyelőre nincs meg, ki fogja finanszírozni a testület munkáját, folytatta a HuPCC-konferencia társelnöke, de ezen a területen is ugyanolyan szigorú szabályokat szeretnének bevezetni, mint az IPCC-nél, ahol a kormányok önként támogatják a nemzetközi klímakutató testületet annyival, amennyit gondolnak, utána viszont nem szólhatnak bele a kutatók munkájába. A HuPCC mindenképpen közpénzből szeretne forrást szerezni - így függetlenek lesznek a nagyvállalati behatásoktól - a szerk. - , úgy, hogy a források ne legyenek közvetlen kapcsolatban a kutatási tevékenységükkel. A testület a mindenkori kormánnyal fog együtt dolgozni, és egyik fontos céljuk az lesz, hogy segítsék a kormányzati és önkormányzati döntéshozást, közvetve pedig a gazdasági döntéshozást is, hiszen mára mindenkinek nyilvánvaló lett, hogy a klímahelyzet és a termelés nagyon szorosan összefonódik.
A függetlenségi-finanszírozási kérdéseken túl Ürge-Vorsatz elmondta, miért fontos a ma indult és csütörtökön záruló HuPCC-konferencia. Kiemelte, hogy a klímaváltozás annyira komplex jelenség, hogy a különböző területen tevékenykedő tudósok ezt már nem fogják tudni megoldani, "ha maradnak a saját kis dobozaikban", és a külön szakterületek csakis a saját dolgukkal foglalkoznak.
"Ez nem csak a meteorológia területe. Ez gazdasági, biztonsági, társadalmi kérdés is most már, sőt, a művészeteknek és a teológiának is nagy szerepe lesz a kezelésében"- mondta Ürge-Vorsatz, amikor a konferencia programjának színességéről beszélt. Azt is kiemelte, hogy a konferencia előadóinál teljesen mindegy, hogy milyen politikai-etikai háttérrel rendelkeznek. "Inkluzivitás, transzparencia, összefogás" - sorolta a fontos hívószavakat.
A sajtóbeszélgetésen ifj. Chikán Attila, az Alteo Nyrt. vezérigazgatója vette át a szót, aki arról beszélt, hogy mára sokkal fontosabbá vált a kérdés, hogy az üzleti szféra hogyan működhet együtt a tudományossal? A "business is business" mondástól el kellett jutni addig, hogy most már komplexen kell nézni az üzleti stratégiákat, hogy eljuthassunk a fenntarthatóságért, folytatta. A vállalatvezetőknek a vállalati tevékenységek minden elemét meg kell vizsgálni, tisztában kell lenni azzal, hogy egy cég működésének különböző lépései mennyi emisszióval járnak. Chikán szerint a cégeknél felértékelődött az alkalmazottak közti tudásmegosztás. Mint mondta, ez hatalmas változásokat képes elindítani, hiszen a klímatudatos szemléletet a dolgozók magukkal viszik az otthonaikba, a családjukhoz, így egy nagyvállalat, ha sikeres az efféle szemléletformálásban, akkor háztartások százaira lehet pozitív hatással, így háztartások százai kezdhetik el csökkenteni a karbonylábnyomukat. A tudományos és az üzleti szféra kölcsönösen növelheti egymás hitelességét a lakosság szemében - mondta - az üzleti szféra például megmutathatja a tudományos munka eredményeit annak a gyakorlatba való bevonásával.