„A tiszta energiára való áttérés nem lehet felülről lefelé haladó folyamat, emellett nem valósítható meg a társadalom, a politikai döntéshozók, a regionális és helyi szintű érdekelt hatóságok, szervezetek, szakmai egyesületek részvétele nélkül. Fontosnak tartjuk teljeskörűen bemutatni a ránk váró kihívásokat, hiszen a tisztán szakmai kérdések mellett egyre fajsúlyosabban jelennek meg az energiatermelés környezeti, egészségügyi hatásai vagy a gazdasági ösztönző rendszerek kialakítása az energiatudatosság és energiahatékonyság növelésére” – mondta Béres József,a Magyar Elektrotechnikai Egyesület elnöke.
„Sajnos nincs olyan terület és nem ismert olyan villamosenergia-termelő technológia, amelyre ne hatna kedvezőtlenül és nem rontaná hatásfokát a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá váló hőség. Ugyanakkor az elmúlt időszak termelési adatai alapján is egyértelmű, hogy az atomenergia nemcsak a magyar, de az egész európai villamosenergia-rendszer meghatározó eleme ma is és marad a jövőben is” – mondta Prof. Dr. Aszódi Attila, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár.
Dr. Kaderják Péterenergiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkár szerint a szektorban végbemenő és még ezután várható technológiai, piaci, szabályozási folyamatok jelentős hatással vannak a kormány energia- és klímapolitika stratégiaalkotására is. Olyan fejlődési irányokban és megoldásokban gondolkodnak, melyek Magyarország erősödő energiafüggetlenségét, növekvő ellátásbiztonságát, továbbá a hazai fogyasztók javát szolgálják.
A másodlagos energiahordozók közötti technológiai versengés egyre inkább a villamos energia arányának növekedését vetíti előre, amely látványosan tudja javítani a városi közösségek életminőségét.
Egy ugyancsak fontos terület a szakmai utánpótlás, képzés kérdése, amelyben a Magyar Elektrotechnikai Egyesület már hosszú évek óta komoly előkészítő és katalizátor szerepet vállal. A villamosipari szakemberképzésnek tehát folyamatosan igazodnia kell a technika fejlődéséhez és elvárásaihoz, ennek megfelelően évről évre felmerül az igény új tantárgyak, valamint a kor elvárásainak megfelelő szempontrendszer bevezetésére.
Digitális korunk ügyfelei a modern és flexibilis fogyasztói kapcsolatokat, kommunikációs csatornákat várják el a szolgáltatóktól. A folyamatok és döntések a jövő villamosenergia-rendszerének vezérlése tekintetében is leginkább digitalizáltak vagy automata algoritmusok által vezéreltek lesznek.