Kutatók négy piacon vetették össze a fosszilis üzemanyagokkal működő gépkocsik és az elektromos autók teljes költségét: Angliában, Texasban, Japánban és Kaliforniában. Utóbbi kettőről ismert, hogy ott érett az elektromos autók piaca, Angliában viszont a 32 milliós autóflottából mindössze 120 000 zéró kibocsátású. A teljes költséget az autók négy éven át történő birtoklására vetítették ki úgy, hogy beleértendő a vételár, az amortizáció, az üzemanyagköltség (elektromos autóknál az áramköltség), a biztosítás, az adózás és a fenntartás.
Az elemzést végző szakemberek szerint azonban a 2025-re az elektromos autó állami támogatás nélkül is gazdaságos alternatíva lesz (ilyennek tippelik a Nissan Leafet például). A Renault becslése szerint ez a fordulópont már a 2020-as évek elején is elkövetkezhet.
- A tisztán elektromos autóknak azért alacsonyabb a teljes költségvonzata, mert a motorjuk egyszerűbb. 2015-ben Angliában 10 százalékkal voltak olcsóbbak az elektromos autók dízeles és benzines társaiknál, ha a teljes költséget nézzük.
- Az elektromos töltőállomásokba nem bekapcsolható hibridautók jóval drágábbak a szimplán benzines vagy dízeles változatoknál.
- A feltölhető akkumulátorral bíró hibridautók csak valamivel voltak drágábbak az elektromosoknál. Itt két motor árát fizeti meg az ember. Az egyedüli kivétel Japán, de ott is csak azért olcsóbbak az ilyen járművek a benzineseknél, mert az állam vastagon támogatja a megvételüket.
Azt is ki kell mondani, hogy az elektromos autók egyenlőre még a felső középosztály és a gazdagok luxusának számítanak világszerte.