A pályázati lehetőséget azon gazdálkodói csoportok számára nyitották meg újra, amelyek megfelelnek az ide vonatkozó minisztériumi rendeletben foglaltaknak. Azaz 2004 május 31. és 2006. december 31. közötti időszakban államilag elismert termelői csoporttá váltak, illetve válnak. Az állami elismerés feltételeit szintén az idevonatkozó FVM-rendelet szabályozza. Az elismerés főbb kritériumai a következők: a csoportnak csak olyan termelő lehet tagja, aki a termelés szervezésére szerződést köt a termelői csoporttal. Emellett a termelői csoportban tagként 3 éves tagságot vállal.
Csoporton keresztül
A tagoknak vállalniuk kell, hogy az általuk megtermelt termékeket 100 százalékban a csoporton keresztül értékesítik. A termelő egy termékkel egyidejűleg csak egy termelői csoportnak lehet tagja. A termelői csoport elsődleges célja: a termelők termelésének összehangolása a piaci követelményekkel. A termelői csoport a tagokról és a gazdasági tevékenységről nyilvántartást vezet, valamint betartatja a gazdasági verseny szabályait. A támogatási jogcím célja az is, hogy fokozódjon az egyéni gazdaságok működési hatékonysága, versenyképessége. Emellett csökkenjenek a termelési költségek, javuljon az eszközök kihasználtsága, a termékek minősége és az értékesítési biztonság.
A termelői csoportok létrehozásának és működtetésének támogatása egyúttal hozzájárul ahhoz, hogy a működési költségek támogatásával forrásokat lehessen felszabadítani a szükséges beruházások megvalósításához. A támogatás ösztönözni kívánja az egyedileg gazdálkodók termelői csoportba integrálását, és ezzel azt, hogy bizonyos piaci pozíciót szerezhessenek meg.
Zöldség és dohány kivételével
A támogatás a zöldség-gyümölcs és dohányágazaton kívül minden növényi és állati termékágazatban működő termelői csoport számára nyitott. (A zöldség-gyümölcs és a dohányágazatban tevékenykedők más uniós forrásból kapnak támogatást.) A támogatás maximális mértéke az évi legfeljebb 1 millió euró - mintegy 270-280 millió forint - termelési értékű termelői csoportok esetében az első és a második évben a forgalmazott termelési érték 5-5 százalékát, a harmadik évben 4 százalékát, a negyedik évben 3 százalékát, az ötödik évben pedig a 2 százalékát teszi ki.
A támogatás maximális mértéke az 1 millió eurót meghaladó termelési értékű termelői csoportnál 1 millió euróig a fentiek szerint alakul. Az 1 millió eurót meghaladó árbevételi részre pedig a támogatás mértéke: az első és a második évben az 1 millió fölötti forgalmazott termelési érték 2,5-2,5 százaléka, a harmadik évben 2 százaléka, a negyedik évben 1,5 százaléka, míg az ötödik évben ugyancsak 1,5 százaléka. További feltétel, hogy a támogatási mérték egyetlen esetben sem haladhatja meg az első és a második évben a 100 ezer eurót - azaz jelenleg a 27-28 millió forintot - a harmadik évben a 80 ezer eurót, a negyedik évben a 60 ezer eurót, az ötödik évben pedig az 50 ezer eurót.
A támogatáshoz szükséges nyomtatványcsomagot a támogatás iránt érdeklődők átvehetik a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal megyei kirendeltségein, a falugazdászoktól, és az letölthető a www.mvh.gov.hu weboldalról is. A támogatási jogcímmel kapcsolatban további hasznos információk találhatók még a www.fvm.hu weblapon. A nyomtatványcsomag kitöltéséhez segítséget is kérhet a termelői csoport a megyei FM hivataloktól, valamint a falugazdászoktól és az NVT tanácsadóktól is. Így az igénylők - meghatározott keretek között ingyenes szakmai tanácsokhoz juthatnak.