Az Európai Bizottság "a 2009-es európai választások előtt vezessen be a nagyközönség számára az uniós támogatások minden kedvezményezettjére és a visszafizetésre kötelező határozatokra vonatkozó, teljesen működőképes információs rendszert" - ez áll a José Javier Pomés Ruiz (néppárti, spanyol) készítette, kedden elfogadott jelentésben, amellyel a Bizottság "európai átláthatósági kezdeményezésről" szóló zöld könyvére reagál az EP.
A szöveg szerint az átláthatóság elve azt jelenti, hogy "a Bizottság megfelelő módon rendelkezésre bocsátja a költségvetésből származó pénzeszközök kedvezményezettjeire vonatkozóan általa birtokolt információkat, amennyiben a költségvetést centralizált alapon és közvetlenül szervezeti egységei által hajtják végre". Emellett "az azon jogalanyok által szolgáltatott információkat" is át kell adni, "amelyekre az igazgatás egyéb módjai keretében a költségvetés végrehajtásának feladatait átruházták". (Ismét beindul a pályázati dömping, a domináló uniós tenderek mellett megjelennek a hazai vállalkozásfejlesztő pályázatok is. Az eredményesség érdekében sok kkv fordul pályázatíró cégekhez, de könnyítést jelenthet a kedvezőbb feltételeket nyújtó új rendszer is. A fejlődést sok esetben a figyelmetlenség hátráltatja.)
Tanulságos adatbázisok
A képviselők olyan rendezett adatbázisokat szeretnének, amelyekben egyedi kritériumok alapján lehetne keresni, mivel - vélik - "tanulságos lehet egy egyéni kedvezményezett részére valamennyi ágazatban kifizetett minden összeg meghatározhatósága".
A parlament szerint arra is "szükség lehet", hogy módosítsák az egyes uniós intézmények, így az Európai Parlament szabályait annak érdekében, "hogy kötelező legyen a pénzügyi érdekeltségek interneten történő nyilvánosságra hozatala".
A lobbistákról és csalókról is lenne lista
Az EP közzétenné a biztosokkal ülésező egyéni lobbisták neveit, és az unió mellett működő szakértői csoportok nyilvántartását is. A képviselők sürgetik a Bizottságot, "támogassa a nemzeti megbízhatósági nyilatkozat tagállamok általi kiadását, amely lehetővé tenné a Bizottságnak a teljes politikai felelősség felvállalását az EU pénzügyi igazgatásának egészéért".
A képviselők "felkérik a Bizottságot annak megfontolására, hogy miként lehetne létrehozni a valósnak bizonyult csalási esetek és a mögöttük álló szervezetek nyilvános fekete listáját megszégyenítési céllal, illetve a nagyközönségnek a közösség csalásellenes törekvéseinek eredményeiről való tájékoztatása érdekében". (Az eddigi számítások alapján 970 milliós pályázati pénzek megcsapolására irányuló csalási kísérletre derített fényt a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. (MAG) és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). A pályázatokat a hasonlóság buktatta meg.)