Távol tartják a civileket az uniós alapoktól

Egy friss civil tanulmány szerint a nagy terjedelmű szakmai anyagok rövid határidejű véleményezése, a benyújtott civil javaslatok értékelésének átláthatatlansága és a támogatások elérését akadályozó adminisztratív terhek csak pár példa azokra a problémákra, amelyek az uniós Strukturális Alapokkal kapcsolatban a civil oldalról felmerülnek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Március 13-án jelent meg az SFteam for Sustainable Future (Civil Hálózat a Strukturális Alapok hatékony felhasználására ) tanulmánya a Strukturális Alapok fenntarthatóságot szolgáló felhasználásáról. A mélyinterjús vizsgálattal az SF Team hét kelet-közép-európai országban - köztük Magyarországon - mérte fel a civil szervezetek lehetőségeit és véleményét a Strukturális Alapok tervezésének és felhasználásának folyamatáról, amelynek eredményeképpen számos problémára fény derült.

Magyarországon már a kezdetektől széles körben bevonták a civil szervezeteket a Strukturális Alapok operatív programjainak előkészítésébe és végrehajtásába. Ennek ellenére a programok előkészítésekor az együttműködés sokszor nem hatékony, az egyes ágazati minisztériumok eltérő mértékben veszik figyelembe a civilek véleményét, a javaslatok értékelésének rendszere átláthatatlan. A nagy terjedelmű szakmai anyagok véleményezésére és a javaslattételre általában csak 10-14 nap áll rendelkezésre, mely nem teszi lehetővé az alapos szakmai áttekintést.

Magyarországon az operatív programok végrehajtását ellenőrző Monitoring Bizottságokba (MB) bár bevonnak civil tagokat, de nagyon kevés ráhatásuk van a programok tényleges sorsára.

"A Monitoring Bizottságok 30 fő körüli létszáma nagy, ezen belül viszont alacsony a civil tagok aránya. Emellett a lassú, bürokratikus ügyvitel és az évi egy-két ülés, amelyen gyakran csak tájékoztatás zajlik, sem teszik lehetővé a bizottságok hatékony munkáját" -- mondta Dönsz Teodóra, a Magyar Természetvédők Szövetsége -- Föld Barátai Magyarország programvezetője. -- A bizottságokban a társadalmi kontroll általában nehezen érvényesül -- teszi hozzá a szakértő.

A civil szféra a Strukturális Alapok felhasználásában is próbál részt venni források kedvezményezettjeként, de súlyos probléma, hogy a támogatások adminisztrációjának, folyósításának, elszámolásának körülményei ezt komolyan nehezítik: "Első lépésként fontosnak tartottuk a tanulmány elkészítését, mely rámutatott a rendszer hiányosságaira " -- mondta Dönsz Teodóra -- A későbbiekben ezeket a tapasztalatokat érvként tervezzük felhasználni az érdekérvényesítésben, hiszen az egész magyar társadalom érdeke, hogy megfelelő szakértői segítség álljon rendelkezésre a forrásfelhasználás teljes folyamata során. Ez valamennyi szereplő közreműködését és demokratikus részvételét támogatja és eredményesebbé teszi a folyamatokat."

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo